Biedronka z rekordowym wynikiem. Sieć zapowiada kolejne sklepy. Hebe nareszcie rentowne

Jak poinformował Jeronimo Martins, sieć Biedronka zwiększyła w 2019 r. sprzedaż wyrażoną w złotych o 8,8 proc., a w samym tylko czwartym kwartale o 10,3 proc. Jednocześnie, jak zapowiada dyskonter, do końca 2020 r. ma w Polsce przybyć prawie 100 kolejnych marketów Biedronki. Także drogerie Jeronimo Martins, popularna w Polsce sieć Hebe, poszła wyraźnie w górę - pierwszy raz nie wygenerowała straty operacyjnej, co oznacza, że przekroczyła barierę rentowności.

Skonsolidowane przychody Jeronimo Martins w ubiegłym roku wyniosły blisko 18,64 mld euro w stosunku do 17,34 mld euro w 2018 r., co oznacza wzrost o 7,5 proc. Jednocześnie zysk EBITDA całej grupy Jeronimo Martins wyniósł w 2019 r. 1,045 mld euro, co oznacza, że wzrósł w tej walucie o 8,9 proc. wobec poziomu z 2018 r. Tym samym zysk EBITDA samej Biedronki wyniósł 918 mln euro, czyli wzrósł w tej walucie o 7,9 proc. Przy stałym kursie wymiany walut, wzrost wyniósł 8,8 proc. Zdaniem przedstawicieli Jeronimo Martins zyski Biedronki związane są w dużej mierze z rozszerzeniem testów nowych technologii w placówkach sieci.

Jeronimo Martins, Biedronka, wzrostJeronimo Martins, Biedronka, wzrost Jeronimo Martins

Biedronka mocno wzrosła zarówno pod względem sprzedaży, jak i zysków. Nasza główna spółka utrzymała rytm innowacji i kontynuowała poprawę swoich operacji, zwłaszcza poprzez poszerzenie testów nowych rozwiązań technologicznych

- skomentował Pedro Soares Dos Santos, szef Grupy Jeronimo Martins.

Sto nowych sklepów do końca roku

Jeronimo Martins zapowiada, że do końca 2020 r. będzie posiadać 3,1 tys. sklepów w Polsce, 250 z obecnie funkcjonujących zmodernizuje. W tej chwili Biedronka ma 3002 marketów w naszym kraju. Wedle zapowiedzi 60 proc. nowych sklepów ma być otwartych w standardowym formacie, a pozostałe w pomniejszonym. Na ten moment Jeronimo Martins nie podaje konkretnych kwot, których będą wymagać planowane inwestycje. W 2019 r. Biedronka otworzyła 128 nowych sklepów, w tym 33 w mniejszym formacie. Zamknęła z kolei 26 sklepów. 252 placówki zmodernizowała i podobną liczbę ma zamiar zmodernizować w 2020 r.

>>> Czy rząd może zahamować rosnące ceny? "Potrzebny jest wzrost wydajności pracy"

Zobacz wideo

Hebe pierwszy raz bez straty

Sukcesem dla Jeronimo Martins zakończył się też ubiegły rok w przypadku sieci drogerii Hebe, która należy do spółki. Pierwszy raz w Polsce Hebe osiągnęła tzw. punkt "break even" na poziomie EBITDA, co oznacza, że nie wygenerowała strat operacyjnych. Krótko mówiąc, Hebe w Polsce zaczęła być rentowna. Co więcej, sieć urosła w Polsce o 43 placówki w 2019 r., kończąc rok z 273 drogeriami w naszym kraju. Sprzedaż Hebe wyrażona w złotówkach wzrosła w 2019 r. o 25,9 proc., a w samym czwartym kwartale o 24,6 proc. Z kolei sprzedaż sieci liczona w euro wyniosła na koniec zeszłego roku 259 mln w odniesieniu do 207 mln euro rok wcześniej. Wpływ na ten wynik miało m.in. uruchomienie sklepu internetowego. Jeronimo Martins zapowiedział też, że do końca 2020 r. planuje otworzyć kolejnych 50 sklepów Hebe w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (18)
Biedronka z rekordowym wynikiem. Sieć zapowiada kolejne sklepy. Hebe nareszcie rentowne
Zaloguj się
 • mosze_szechterbaum

  Oceniono 13 razy 7

  Dlaczego w biedrze jest brudno? Żeby janusz z grażynką czuli się jak u siebie w domu

 • jo1952

  Oceniono 10 razy 4

  Poziom "biedronkowy" jednoznacznie klasyfikuje Polaków.

 • elbertson

  Oceniono 9 razy 3

  W centrali Jeronimo powinni odsłonić złoty pomnik PiSu !!!!!
  Brawo Prezes !!!!!
  obroniłeś Polski Handel ale przed wzrostem rentowności.
  W siedzibie Żabki też złoty pomnik ale z brylantami !!!!

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 1 raz 1

  dobra zmiana..
  szkoda że dla niemców, portugalczyków a nie dla nas

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 3 razy 1

  niehandlowe niedziele robią robotę
  brawo pis biedronka i żabka na każdym podwórku

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 3 razy 1

  brawo pis
  dorżnąć polskie sklepy i na kolana przed zachodnimi koncernami

 • tomasz.rze

  Oceniono 2 razy 0

  W Afryce użerają się z szarańczą, a w Polsce jest plaga Biedronek. Zaczyna brakować wsi, gdzie jeszcze nie dotarła ze swoim apetytem na kasę.

 • marek.usc

  Oceniono 2 razy 0

  dawniej to był sklep dla biedoty, a teraz jest to market dla idiotów którzy lubią być nabijani w butelkę :D

 • takaprawda3000

  Oceniono 8 razy 0

  To nie są wzrosty sprzedaży tylko o tyle BIEDADRONKA podniosła ceny, albo i o więcej, tylko się tym nie chwalą bo to źle brzmi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX