Rekompensaty za podwyżki cen prądu nie dla wszystkich. Przydział zależny od zarobków

Z projektu ustawy dotyczącej rekompensat za podwyżki cen prądu wynika, że w tym roku gospodarstwa domowe mogą otrzymać od 34 do 306 złotych zwrotu za użytkowanie energii elektrycznej. Rekompensaty nie będą jednak dostępne dla wszystkich - nie skorzystają z nich osoby, które wychodzą poza pierwszy próg podatkowy.

>> Kogo najbardziej dotknie wzrost cen? Eksperci komentują >>

Zobacz wideo

Zgodnie z projektem ustawy rekompensaty zostaną przyznane za 2020 rok. Na podstawie projektu gospodarstwa domowe, które w tym roku zużyją od 63 do 500 kWh energii elektrycznej otrzymają rekompensaty w wysokości 34 złotych i 8 groszy. Największy zwrot, w wysokości 306 złotych i 75 groszy otrzymają te gospodarstwa, które zużyją ponad 2800 kWh.

Rekompensaty za wzrost cen prądu nie dla wszystkich

Przepisy uniemożliwiają skorzystanie z rekompensat osobom, które lepiej zarabiają, a zwrot za podwyżkę cen prądu otrzymają tylko osoby, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. W 2020 roku pierwszy próg podatkowy dotyczy podatników, których dochody w danym roku nie były wyższe niż 85 528 złotych. Po przekroczeniu tej kwoty podatnika obowiązuje już drugi próg.

Maksymalny koszt wprowadzenia programu rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej w 2020 roku wniesie 2 431,8 mln zł. Z prawa do rekompensaty skorzystać może nawet 15,1 mln gospodarstw domowych.

Potrzeba wprowadzenia ustawy o rekompensatach wynika ze wzrostu cen prądu w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku. "W 2020 r. występuje konieczność ochrony jedynie odbiorców szczególnie narażonych na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, a więc gospodarstw domowych" - podkreślono w komunikacie cytowanym przez ISBnews.

Więcej o:
Komentarze (20)
Rekompensaty za podwyżki cen prądu nie dla wszystkich. Przydział zależny od zarobków
Zaloguj się
 • nieprawomyslny

  Oceniono 18 razy 10

  Socjalizm w czystej postaci, może w ogóle rachunki lumpenelektoratu niech opłacają ci "kułacy" z 2 progu?

 • kac

  Oceniono 14 razy 10

  Nawet bardzo się nie dziwię... kto wychodzący poza pierwszy próg podatkowy (nie pracujący w administracji rządowej) głosowałby na PiS... chyba nikt.

 • pan.szklanka

  Oceniono 9 razy 7

  A za używanie 100-watowych żarówek będzie można wygrać zdjęcie z prezydentem.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 9 razy 7

  Tego to juz Sasin nie mowil . Trzymaj sie rodaku za kuper bo inaczej dymany bedziesz .

 • tempa-dzida2

  Oceniono 10 razy 6

  A kto mi "zrekompensuje" wzrost cen z powodu drogiego prądu ????
  TEN "RZĄD" BRNIE W BAGNO ...
  Rekompensaty, dopłaty z powodu wzrostu cen, wyrównania dla najuboższych ...
  TO WSZYSTKO JUŻ BYŁO W ... PRL

 • Musi Cus

  Oceniono 7 razy 5

  Rączki w nocniku kochani apostołowie "dobrego dymania przez dobrą zmianę"

 • year68

  Oceniono 1 raz 1

  Jest rodzina, pracują dwie osoby, zarabiają blisko 80 tys. dostają rekompensatę, dochód 160 tys. Drugi przypadek, pracuje jedna osoba, druga nie pracuje. Pierwsza zarabia 100 tys i nie dostaje rekompensaty. BRAWO PiS, trzeba przepisać licznik na kogoś z domowników, który jest w pierwszym progu podatkowym.

 • bob_the_ripper

  Oceniono 1 raz 1

  Upodlenie level master.

 • sqlap72

  Oceniono 7 razy 1

  Jakiś bełkot redaktora (NPK, IAR). Raz pisze się , że chodzi o gospodarstwa domowe, innym razem o osoby, które przekroczą pierwszy próg podatkowy. W pierwszym przypadku dochody małżonków i chyba innych osób prowadzących wspólne gospodarstwo w mieszkaniu ulegają zsumowaniu, w drugim każda osoba z osobna, która nie przekroczy progu dostaje rekompensatę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX