Rekompensaty za podwyżki cen prądu nie dla wszystkich. Przydział zależny od zarobków

Z projektu ustawy dotyczącej rekompensat za podwyżki cen prądu wynika, że w tym roku gospodarstwa domowe mogą otrzymać od 34 do 306 złotych zwrotu za użytkowanie energii elektrycznej. Rekompensaty nie będą jednak dostępne dla wszystkich - nie skorzystają z nich osoby, które wychodzą poza pierwszy próg podatkowy.

>> Kogo najbardziej dotknie wzrost cen? Eksperci komentują >>

Zobacz wideo

Zgodnie z projektem ustawy rekompensaty zostaną przyznane za 2020 rok. Na podstawie projektu gospodarstwa domowe, które w tym roku zużyją od 63 do 500 kWh energii elektrycznej otrzymają rekompensaty w wysokości 34 złotych i 8 groszy. Największy zwrot, w wysokości 306 złotych i 75 groszy otrzymają te gospodarstwa, które zużyją ponad 2800 kWh.

Rekompensaty za wzrost cen prądu nie dla wszystkich

Przepisy uniemożliwiają skorzystanie z rekompensat osobom, które lepiej zarabiają, a zwrot za podwyżkę cen prądu otrzymają tylko osoby, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. W 2020 roku pierwszy próg podatkowy dotyczy podatników, których dochody w danym roku nie były wyższe niż 85 528 złotych. Po przekroczeniu tej kwoty podatnika obowiązuje już drugi próg.

Maksymalny koszt wprowadzenia programu rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej w 2020 roku wniesie 2 431,8 mln zł. Z prawa do rekompensaty skorzystać może nawet 15,1 mln gospodarstw domowych.

Potrzeba wprowadzenia ustawy o rekompensatach wynika ze wzrostu cen prądu w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku. "W 2020 r. występuje konieczność ochrony jedynie odbiorców szczególnie narażonych na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, a więc gospodarstw domowych" - podkreślono w komunikacie cytowanym przez ISBnews.

Więcej o: