Koronawirus w Europie. Morawiecki obiecuje załodze LOT-u termometry. Związkowcy: Wyposażcie nas w umowę o pracę

Premier Mateusz Morawiecki, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, obiecał, że osoby wracające do kraju samolotami będą miały badaną temperaturę. Zapewnił, że w tym celu załogi LOT-u zostaną wyposażone w termometry. "Najpierw wyposażcie nas w umowę o pracę" - odpowiedzieli zirytowani związkowcy.

>>> Zobacz także: Wysoka inflacja zjada pieniądze Polaków. Czy będzie jeszcze gorzej? Eksperci zaproszeni do programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Zobacz wideo

Koronawirus staje się coraz większym problemem - lista krajów, w których pojawiają się przypadki zakażenia koronawirusem wydłuża się. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział - jak już pisaliśmy - że pasażerowie wracający samolotami z zagranicy będą mieli badaną temperaturę. Kancelaria premiera zapewniła, że załogi zostaną wyposażone w termometry.

Dla osób wracających samolotami mamy dodatkowe badania temperatury. Linie lotnicze LOT wyposażają się w termometry, by ten element diagnostyki móc bardzo szybko wykorzystać

- czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

Wpis doczekał się szybkiej reakcji ze strony związkowców.

PPL niech się wyposaży, najpierw wyposażcie nas w umowę o pracę. Nikt za was nie będzie ryzykował

- napisali działacze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Warto przypomnieć, że kwestia zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych była jedną z przyczyn strajku, który przetoczył się przez LOT w zeszłym roku.

Wracasz z kraju, w którym szaleje koronawirus? Zgłoś się po pomoc

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim komunikacie informuje, by osoby, które w ciągu 14 dni były w Chinach lub w innym kraju, gdzie wystąpiły liczne zachorowania, zgłosiły się telefonicznie do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych w przypadku, gdy wystąpiły objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem.

Osoby, które podejrzewają, że mogły zarazić się koronawirusem, mogą również skorzystać z linii alarmowej najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Polacy wracający z zagranicy otrzymają SMS-y z instrukcjami

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także, że Polacy wracający z zagranicy otrzymają SMS z instrukcjami, co robić, jeśli pojawią się objawy choroby. Wiadomości trafią do wszystkich Polaków wracających z zagranicy z wakacji, misji dyplomatycznych czy gospodarczych.

W komunikatach będą informacje o tym, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o infekcji koronawirusem oraz sposoby na unikanie zagrożenia.

Czytaj też:

Więcej o: