Koronawirus. Najczarniejszy scenariusz dla PKB Polski? "Utrata dynamiki o połowę"

Koronawirus zasiał prawdziwą niepewność wśród inwestorów. Giełdy trzeci dzień z rzędu odnotowują spadki. Czego boją się finansowi gracze? Czy koronawirus stanowi faktyczne zagrożenie dla gospodarki, w tym polskiej. Możliwe scenariusze, w tym te najczarniejszje, rysuje Jakub Borowski główny ekonomista Credit Agricole.

Koronawirus dziś jedynie straszy inwestorów, ale i tak jego oddziaływanie na światową gospodarkę jest widoczne. Giełdy za zagrożenie rozszerzeniem się epidemii reagują trwającymi trzeci dzień spadkami. Z indeksów "wyparowało" już 1,7 biliona dolarów. Reakcja rynku to wynik zarówno zwiększania się liczby krajów, w którym występują pojedyncze przypadki infekcji, jak i pojawienie się bardziej masowych zachorowań we Włoszech.

Jakie branże, oprócz turystycznej, mogą być zagrożone? Czy istnieje ryzyko, że koronawirus może doprowadzić do spadku polskiego PKB, sprawić, że turyści będą zmuszeni odwoływać wykupione wycieczki? Na te pytania odpowiadali goście programu "Studio Biznes" - Izabela Stelmańska z Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego i Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy, którą przeprowadził Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (25)
Koronawirus. Jaki może być najczarniejszy scenariusz dla PKB Polski? "Utrata dynamiki o połowę"
Zaloguj się
 • lblblblb

  Oceniono 8 razy 6

  Ten koronawirus to spadł PiSowi z nieba.
  Będzie na co zwalić katastrofę gospodarczą do której doprowadzili. Wzrost inflacji i spadek inwestycji do dopiero zapowiedź tego co będzie.

 • expert325

  Oceniono 9 razy 5

  resztki dynamiki pójdą na podtrzymywanie systemu emerytalnego i socialu; inwestorzy znajda 15 atrakcyjniejszych destynacji; i tak przyspawamy się do "średniego dochodu" bez szans na coś więcej

 • Ja TylkoJa

  Oceniono 6 razy 4

  Szukanie usprawiedliwienia. U nas jak na razie jeszcze jest spokojne zjazd zacznie się w momencie epidemii

 • steve37

  Oceniono 2 razy 2

  przez 5 lat PiS ciagnał na wyjątkowm farcie, kiedys musi przyjsc przyslowiowe SPRAWDZAM i wtedy sie okaze ze krol jest nagi a skarbiec pusty. W podobnym czassie Tusk sie zmagał z ptowornym kryzysem, dwiema powodziami i huraganami, 2 nie majacymi precedensu katastrofami lotniczymi i presja przygotowania Polski na Prezydencje UE i EURO 2012

 • fafarafafafa

  Oceniono 2 razy 2

  A dla umiejących czytać macie coś?

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 4 razy 2

  Na koronawirusa PIS ma strategię: pozamykać wszystkie nieprzychylne władzy redakcje, zakazać zgromadzeń i przesunąć wybory prezydenckie na święty nigdy. No i jeszcze internować całą opozycję, żeby nie przenosili zarazka.

 • nadachu12

  Oceniono 4 razy 2

  Choćby nie wiem jaka dżuma przyszła do Polski, nie zrobi tyle złego co PiS...

 • ks-t

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to jest, że gdy w jakimś kraju sytuacja się pogarsza, to złotówka zawsze pada na pysk? JEsteśmy już chyba globalnym mocarstwem.

 • ks-t

  Oceniono 1 raz 1

  Morawiecki się cieszy. Połowa spadków to koronawirus, druga połowa to oczywiście wina Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX