Koronawirus wypłukał z giełdy 1,7 biliona dolarów. Akcje producenta szczepionek wystrzeliły w górę

Daniel Maikowski
Obawy przed epidemią koronawirusa wciąż udzielają się inwestorom na całym świecie. We wtorek kapitał uciekał z niemal wszystkich kluczowych indeksów.
Zobacz wideo

Czego boją się inwestorzy? Przede wszystkim tego, w jaki sposób epidemia koronawirusa może wpłynąć na wyhamowanie gospodarki. Wirus od kilku tygodni "zrywa" kolejne łańcuchy dostaw, pozbawiając wiele firm w Chinach i na świecie możliwości produkcyjnych. Epidemia zaczyna również uderzać w tak kluczowe branże, jak turystyka, transport czy też motoryzacja.

S&P 500S&P 500 Investing.com

Koronawirus wypłukał z Wall Street biliony dolarów

Te obawy znajdują swoje odzwierciedlenie w sytuacji na rynku. Z wyliczeń CNBC wynika, że tylko w ciągu dwóch ostatnich dni z amerykańskiego indeksu S&P 500 odpłynęło 1,7 biliona dolarów. W poniedziałek indeks skurczył się o 927 mld, a we wtorek o kolejne 810 mld dolarów.

S&P 500 to jeden z najważniejszych indeksów na Wall Street, a także papierek lakmusowy dla całego rynku. W jego skład wchodzi 500 największych spółek notowanych na giełdach New York Stock Exchange i Nasdaq. Od poniedziałku indeks skurczył się o 6,3 proc. To największy taki spadek od sierpnia 2015 roku, gdy USA i Chiny znajdowały się w epicentrum wojny handlowej.

We wtorek duże spadki notowały inne amerykańskie indeksy. Dow 30 stracił 3,15 proc. wartości, w przypadku rynku Nasdaq straty były nieco mniejsze i wyniosły 2,77 proc. Dzień na sporym minusie zakończyły również największe spółki notowane na Wall Street: Apple (-3,39 proc.), Microsoft (-1,65 proc.), Amazon (-1,82 proc.), Facebook (-1,97 proc.), jak również Tesla (-4,06 proc).

ModernaModerna Investing.com

Akcje producenta szczepionek wystrzeliły w górę

Ostatni dni są natomiast udane dla kilku firm z branży farmaceutycznej. We wtorek pisaliśmy o spółce Gilead Sciences, która urosła na giełdzie o ponad 4,5 proc. To efekt komunikatu WHO, w którym poinformowano, że produkowany przez Gilead lek może być potencjalnie skuteczny w leczeniu osób zakażonym koronawirusem. Co ciekawe, wczoraj Gilead stracił na giełdzie 3,84 proc.

We wtorek bohaterem amerykańskiej giełdy została natomiast biotechnologiczna spółka Moderna, której akcje wystrzeliły aż o 22 procent. Powód? Koncern przekazał właśnie do amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych fiolki z szczepionką mRNA-1273. To pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi, która ma zostać dopuszczona do testów na ludziach.

W poniedziałek prezydent Donald Trump wezwał amerykański Kongres do zatwierdzenia projektu, który zakłada przekazanie 2,5 mld dolarów na na finansowanie szczepionek, jak również innych środków zapobiegawczych przeciwko epidemii koronawirusa. Do tej pory w USA odnotowano 53 przypadki zakażenia wirusem. Wirusolodzy uspokajają, że ryzyko pandemii w tym kraju jest niskie.

Więcej o:
Komentarze (39)
Koronawirus wypłukał 1,7 biliona dolarów z amerykańskiej giełdy. W dwa dni
Zaloguj się
 • marco35

  Oceniono 24 razy 14

  Nic nie wyparowało. Tych pieniędzy nigdy tam nie było. Ludzie obstawiali że moze będą a teraz obstawiają że nie będzie

 • wejsunek47

  Oceniono 7 razy 7

  nasze koło gospodyń wiejskich z Noskowa koło Janowa jest załamane informacją o DOW 30 i postanowiło kupić dzisiaj po 3 flaszki wina po 2,80 zł żeby nie zwariować...

 • volongoto41

  Oceniono 3 razy 3

  A temu co sporządził raport medyczny pt. "Puszczanie wiatrów jako obrona przed silnymi
  stanami lękowymi." dali tylko antyNobla.

 • mr.knox

  Oceniono 6 razy 2

  Mamy przekaz dnia od lewicowego szmatlawca z Agory. W USA sie zaczyna walic a w naszym eurokolchozie doswiadczamy gospodarczego boomu, bo niemiecka gospodarka ponownie nie zaliczyla recesji osiagajac zerowy wzrost :))

 • mr.knox

  Oceniono 6 razy 2

  Wreszcie szczujnia Agory dostała temat o USA :)) No bo wiadomo, w europejskim kolchozie ostatnie spadki na gieldach nic nie wyplukaly.. lol.

 • 7rybek

  Oceniono 5 razy 1

  Przecież obecny pieniądz poza zapisem elektronicznym nie ma żadnej wartości.

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz znajdzie się szczepionka ?

 • jaruskiagent

  Oceniono 2 razy 0

  Tak się robi kasę na strachu. Zwykła grypa zabija więcej osób w Polsce niż ten medialny wirus z Chin na całym świecie. Wiele razy karmiono nas medialną paniką żeby potem sprzedać "cudowne" lekarstwo. Kto ma kasę ten ma władzę, doskonale widać to na przykładzie Big Farmy. I jeszcze jedno, szczepionki nie tworzy się w miesiąc, a badania trwają latami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX