Koronawirus a paczki z Chin. Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia, czy są bezpieczne

Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia, co zrobić, gdy otrzymamy paczkę z Chin. "Główną drogą szerzenia się koronawirusa jest kontakt człowiek-człowiek" - podkreśla GIS.

Epidemia koronawirusa rozszerza się w Europie od kilku dni. Najwięcej zarażonych znajduje się w północnych Włoszech, ale coraz częściej pojawiają się doniesienia o wirusie w innych częściach Europy. Tak szybie rozprzestrzeniania się choroby może wywołać niepokój. W związku z tym Główny Inspektora Sanitarny wyjaśnia, w jaki sposób wirus może być transmitowany. 

Koronawirus a przesyłki z Chin. GIS wyjaśnia, czy są niebezpieczne 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym rozwiewa wątpliwości w kwestii tego, czy należy obawiać się przesyłek z Chin. Jak podaje GIS koronawirus może być przenoszony przez:

  • bezpośredni kontakt fizyczny;
  • bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha;
  • pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas. 

>>> Czy polscy turyści z miejsc objętych koronawirusem zostaną ściągnięci do kraju?

Zobacz wideo

Fakt, że koronawirus jest w stanie przetrwać na przedmiotach przez stosunkowo krótki czas oznacza, że nie ma zagrożenie, aby zakazić się poprzez odebranie paczki z Chiny. "Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki" - rozjaśnia wątpliwości GIS. 

Koronawirus. GIS radzi także, co robić po powrocie z Włoch 

Główny Inspektorat Sanitarny radzi, co robić po powrocie z północnych regionów Włoch. Takie osoby powinny przez 14 dni obserwować swój stan zdrowia, zwracając uwagę na takie objawy jak wysoka gorączka, ból mięśni, duszności czy kaszel. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym. GIS przypomina także, że jedną z metod zapobiegawczych jest dbanie o higienę poprzez mycie rąk czy zachowanie bezpiecznej odległości w stosunku do osób chorych. 

Więcej o: