Koronawirus uderza w giełdy. W ciągu sześciu dni wymiótł z rynków ponad 3,5 biliona dolarów

Kolejne państwa potwierdzają przypadki zakażenia koronawirusem. W Europie to Dania i Estonia. Rośnie liczba zakażonych we Włoszech, rosną też obawy o największe światowe gospodarki. To wszystko sprawia, że na giełdach mamy spadki. W ciągu kilku dni inwestorzy wycofali z nich kilka bilionów dolarów.
Zobacz wideo Koronawirus. Czego boją się inwestorzy?

Czwartek zaczął się na europejskich giełdach od solidnych spadków. Po dniu wytchnienia - a w zasadzie połowie, bo w środę początkowo indeksy traciły, by po południu zakończyć w większości na plusach (WIG20 się nie obronił) - mamy znowu spadki. Powód ten sam - koronawirus

Giełdy w Europie znów na dużych minusach

Po 9:00 większość rynków w Europie była na koło dwuprocentowych minusach. 

Notowania giełd w Europie 27.02, około 9:30.Notowania giełd w Europie 27.02, około 9:30. Źrodło: investing.com

Później te spadki nieco wyhamowały, ale i tak były solidne, niemiecki DAX o 11:00 tracił 1,5 proc. Poprawa zresztą była chwilowa, przed południem przecena znów się pogłębiła.

Wcześniejsza sesja w Azji także dla części głównych indeksów zakończyła się spadkami, japoński Nikkei stracił ponad 2 proc. - Japończycy teraz muszą się zastanowić, co zrobić z igrzyskami w Tokio. Na minusach środę zamknęła także Wall Street, choć już nie tak dużych jak w dwa poprzednie dni. Prawdziwy dramat rozegrał się w Brazylii - główny indeks tamtejszej giełdy spadł aż o 7 proc. 

Jak wylicza Agencja Reutera, przez sześć ostatnich dni ze światowych giełd wypłynęło 3,6 biliona dolarów. Inwestorzy wycofują pieniądze z bardziej ryzykownych aktywów i przerzucają je w bezpieczniejsze miejsca. Takimi bezpiecznymi przystaniami są na przykład amerykańskie obligacje skarbowe, złoto czy niektóre waluty - japoński jen i frank szwajcarski. 

Koronawirus. Rosną obawy przed pandemią i jej wpływem na gospodarkę

Spadają notowania ropy naftowej. Surowiec ten tanieje, kiedy pojawiają się obawy o to, że będzie na niego mniejsze zapotrzebowanie. A zapotrzebowanie na ropę spada na przykład w czasie spowolnienia gospodarczego. Z każdym dniem pojawiają się kolejne szacunki wpływu epidemii koronawirusa na gospodarki i obawy przed recesją w niektórych krajach. 

Pisaliśmy na ten temat między innymi tutaj: Koronawirus jako "ekonomiczna pandemia". Jedne z największych gospodarek świata zagrożone recesją.

Teraz część ekspertów sądzi, że Chiny - druga największa gospodarka świata - mogą zanotować solidny spadek PKB w pierwszym kwartale tego roku. Według banku JP Morgan, PKB Chin może skurczyć się o 3,9 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku. Jeszcze dalej poszli eksperci z firmy Capital Economics, którzy spodziewają się spadku chińskiego PKB w całym tym roku. 

O swoje gospodarki obawiają się Włosi i Niemcy, którzy już w ubiegłym roku balansowali na granicy recesji. Teraz podobne obawy pojawiają się w odniesieniu do gospodarki USA, największej na świecie. Według byłej szefowej Fed (amerykańskiego banku centralnego) Janet Yellen, "można sobie wyobrazić", że to, co się obecnie dzieje w Europie i na świecie w związku z koronawirusem, "może doprowadzić Stany Zjednoczone do recesji".

Liczba przypadków zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 82 tysiące, zmarło 2800 osób. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Koronawirus uderza w giełdy. W ciągu sześciu dni wymiótł z rynków ponad 3,5 biliona dolarów
Zaloguj się
 • Wojciech Joński

  Oceniono 4 razy 4

  Tak jak mówiłem ,reakcja tak jak z kotem. Jak mu się nadepnie na ogon, trzeba chwilę poczekać zanim miauknie, no i też nie będzie buzi, dupci. Przychodzi facet do lekarza wyjmuje siurka i mówi, że mu zasiniał. Lekarz ogląda i mówi ; proszę powiedzieć sekretarce, żeby nie podcierała się kalką kopiującą !

 • wlodwoz

  Oceniono 4 razy 2

  Z tymi dolarami na giełdzie to trochę jak z psem za milion zamienionym na dwa koty po pół miliona.

 • xinfx

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem jak wy, ale ja sie zabezpieczam, My z rodziną już mamy 10000 tys maseczek zorganizowane i jakies 250 konserw wojskowych wycofanych. Dziś i jutro robimy zakupy w 5 osób, bierzemy 10 wózków i ładujemy. Mąka 500kg cukier 1t wszystkie konserwy z długim terminem, pieczywo tostowe z długim terminem, ryż 100kg, kasza gryczana 100kg, ziemniaki 600kg, wafle ryzowe, pieczywo chrupkie sonko w duuzej ilosci, mamy już swoją suszoną wołowinę a na ostatni kurs ze sklepu bierzemy wszystkie mrożone warzywa i zupy, żeby zapełnić nasze 2 wysłużone zamrażarki. Wy będziecie głodować, bo jak się rzucicie to już będzie za późno, ale ja swoją rodzinę chronię. A jak ktoś wejdzie do mojej piwnicy to wiatrówką łeb rozwalę. Jak was koronawirus złapie to aż zapiszczycie.

 • stefffon

  Oceniono 1 raz 1

  giełda to jeden wielki przekręt, niech padnie i zniszczy spekulantów

 • Wojciech Joński

  Oceniono 3 razy 1

  Można z pewną dozą prawdopodobienia przyjąć założenia, że jeżeli Chiny nie ruszą w ciagu 3 miesiecy, to będziemy mieli na świecie krach gospodarczy porównywalny z tym z lat 30 ubiegłego wieku !

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 1 raz -1

  === Jak wylicza Agencja Reutera, przez sześć ostatnich dni ze światowych giełd wypłynęło 3,6 biliona dolarów. Inwestorzy wycofują pieniądze z bardziej ryzykownych aktywów i przerzucają je w bezpieczniejsze miejsca. ===

  Zapytam jako laik giełdowy: rozumiem, że inwestorzy masowo sprzedawali akcje i kupowali co innego i gdzie indziej np. obligacje. Ale skoro sprzedawali akcje (choć tanio), to ktoś, jacyś inni inwestorzy, te akcje kupował? Więc jak te pieniądze miały "wypływać" z giełd?

 • zuuuraw

  Oceniono 6 razy -2

  Panika sterowana przez spekulantów giełdowych i wielkie koncerny farmaceutyczne, w tym czasie w Polsce mamy tej zimy . . . 2 840 000 osób które zachorowały na grypę, inny typ koronawirusa, z czego zmarły 24 osoby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX