Giełdowa spółka chce sprzedawać w Polsce testy na koronawirusa. Kurs akcji w górę aż o 50 proc.

Wyposażająca na co dzień laboratoria firma PZ Cormay z Łomianek chce dystrybuować w Polsce testy na koronawirusa. Informacja spowodowała nagły skok akcji spółki notowanej na giełdzie w Warszawie. Te same testy są już używane w innych krajach.

Chodzi o odczynniki laboratoryjne MAGLUMI 2019-nCoV opracowane przez jednego z globalnych liderów diagnostyki immunologicznej, firmę SNIBE. Pozwalają one na ocenę obecności przeciwciał (IgG i IgM) przeciwko koronawirusowi. Firma zgłosiła już odczynniki do rejestracji w Polsce. A takie zgłoszenie umożliwi jej "natychmiastowe rozpoczęcie dystrybucji testów w Polsce". 

Badania przeznaczone do wykonywania w diagnostycznych laboratoriach medycznych mogą być stosowane wspólnie z dostępnymi obecnie w Polsce testami genetycznymi na obecność koronawirusa 2019-nCoV metodą PCR w celu zwiększenia skuteczności diagnostyki

- podała PZ Cormay. 

Testy zostały już zgłoszone przez Cormay w polskim Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, co otwiera drogę do ich stosowania w Polsce

- dodano w komunikacie. 

Obydwa odczynniki są dostępne w ofercie firmy w postaci zestawów zawierających sto testów do oznaczania przeciwciał.

>>> Koronawirus coraz bliżej Polski. "Czemu zmarnowano kilka tygodni?"

Zobacz wideo

Akcje spółki mocno w górę

Prawie całość obrotu firmy PZ Cormay jest generowana w Polsce. Firma działa głównie w dziedzinach biochemii i hematologii, zaopatrując laboratoria diagnostyczne w aparaturę, odczynniki i testy potrzebne w ich codziennej pracy. Po ogłoszeniu, że PZ Cormay chce dystrybuować testy na koronawirusa w Polsce, akcje spółki dosłownie wystrzeliły. Jej notowania giełdowe podskoczyły w czwartek aż o ponad 50 proc.

Notowania PZ Cormay na giełdzieNotowania PZ Cormay na giełdzie Stooq.pl

Inwestorzy liczą jak widać na to, że firma może nieźle zarobić na epidemii koranwirusa. Ryzyko jest jednak duże, bo w Polsce chorych póki co jeszcze nie ma, a nawet jeśli będą, nie wiadomo, na ile trwały będzie to skutek ekonomiczny dla spółki z Łomianek.

Więcej o: