Giełdowa spółka chce sprzedawać w Polsce testy na koronawirusa. Kurs akcji w górę aż o 50 proc.

Wyposażająca na co dzień laboratoria firma PZ Cormay z Łomianek chce dystrybuować w Polsce testy na koronawirusa. Informacja spowodowała nagły skok akcji spółki notowanej na giełdzie w Warszawie. Te same testy są już używane w innych krajach.

Chodzi o odczynniki laboratoryjne MAGLUMI 2019-nCoV opracowane przez jednego z globalnych liderów diagnostyki immunologicznej, firmę SNIBE. Pozwalają one na ocenę obecności przeciwciał (IgG i IgM) przeciwko koronawirusowi. Firma zgłosiła już odczynniki do rejestracji w Polsce. A takie zgłoszenie umożliwi jej "natychmiastowe rozpoczęcie dystrybucji testów w Polsce". 

Badania przeznaczone do wykonywania w diagnostycznych laboratoriach medycznych mogą być stosowane wspólnie z dostępnymi obecnie w Polsce testami genetycznymi na obecność koronawirusa 2019-nCoV metodą PCR w celu zwiększenia skuteczności diagnostyki

- podała PZ Cormay. 

Testy zostały już zgłoszone przez Cormay w polskim Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, co otwiera drogę do ich stosowania w Polsce

- dodano w komunikacie. 

Obydwa odczynniki są dostępne w ofercie firmy w postaci zestawów zawierających sto testów do oznaczania przeciwciał.

>>> Koronawirus coraz bliżej Polski. "Czemu zmarnowano kilka tygodni?"

Zobacz wideo

Akcje spółki mocno w górę

Prawie całość obrotu firmy PZ Cormay jest generowana w Polsce. Firma działa głównie w dziedzinach biochemii i hematologii, zaopatrując laboratoria diagnostyczne w aparaturę, odczynniki i testy potrzebne w ich codziennej pracy. Po ogłoszeniu, że PZ Cormay chce dystrybuować testy na koronawirusa w Polsce, akcje spółki dosłownie wystrzeliły. Jej notowania giełdowe podskoczyły w czwartek aż o ponad 50 proc.

Notowania PZ Cormay na giełdzieNotowania PZ Cormay na giełdzie Stooq.pl

Inwestorzy liczą jak widać na to, że firma może nieźle zarobić na epidemii koranwirusa. Ryzyko jest jednak duże, bo w Polsce chorych póki co jeszcze nie ma, a nawet jeśli będą, nie wiadomo, na ile trwały będzie to skutek ekonomiczny dla spółki z Łomianek.

Więcej o:
Komentarze (16)
Giełdowa spółka chce sprzedawać w Polsce testy na koronawirusa. Kurs akcji w górę aż o 50 proc.
Zaloguj się
 • hienawtrampkach

  Oceniono 7 razy 3

  ht tps://www.asahi.com/amp/articles/ASN2V4DBSN2VULBJ00D.html
  "Bieżące 6 godzin → 30 minut na wykrycie infekcji Nowy sprzęt testowy, w przyszłym miesiącu"

  "Wraz z rozprzestrzenianiem się nowego rodzaju zapalenia płuc rząd postanowił zastosować urządzenia, które mogą przeprowadzić testy wirusowe w krótkim okresie przyszłego miesiąca. Obecnie test trwa około 6 godzin, ale nowy sprzęt testowy da wyniki w około 30 minut, w tym czas potrzebny na przetworzenie próbek przed testem.

  Obecnie badamy obecność nowego koronawirusa metodą zwaną „testem PCR”, który wykrywa wirusowy materiał genetyczny ze śluzu i plwociny. Jednak ilość materiału genetycznego musiała zostać zwiększona za pomocą maszyny, a uzyskanie wyników zajęło około sześciu godzin.

  Nowe urządzenie testowe wykorzystuje technologię opracowaną przez AIST w celu przyspieszenia amplifikacji materiału genetycznego i może generować wyniki w około 30 minut, w tym przetwarzanie próbek. Jest wystarczająco przenośny, aby kontrolować do czterech osób jednocześnie. Cena to milion jenów."

 • azalka12

  Oceniono 2 razy 2

  Ostrożnie z tym entuzjazmem. Ta spółka już wiele różnych rzeczy miała robić, zdaje się, że również w czasie rzeczywistym miała robić zaawansowane analizy z kropli krwi. Nadal nie robi.

 • louis_von_cypher

  Oceniono 1 raz 1

  równie zabójczy jest mniej znany KORONAMOTŁOCH zabija szare komorki poprzez bezzasadne gapienie się TV.

 • rasta-mw

  Oceniono 2 razy 0

  "koranwirus"?? WTF ;) brak korekty czy świadome działanie?

 • borsuk07

  Oceniono 2 razy 0

  Krzyk że 500zl. w szpitalu dla przyjemności to teraz mogą sobie sami sprawdzić a wreszcie uspokoi się u lekarzy rodzinnych po zwolnienia.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 0

  Boski biznes. Testy na chorobę której nikt na świecie nie potrafi zwalczyć. Więcej takich firm.

 • matitalolo

  Oceniono 3 razy -1

  Jest kolejna okazja wydoić frajerów.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy -1

  sell sell sell

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy -1

  Dlaczego we Włoszech. kraju oddalonym od tysiące kilometrów od Chiny wybuchła epidemia. Bo ten kraj ma u siebie największą chińską enklawę tanich pracowników. Jakie kraje mają jeszcze podobne enklawy????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX