Intel Extreme Masters 2020 bez publiczności ze względu na koronawirusa. Mogło przyjechać 170 tys. ludzi

Wojewoda śląski wprowadził zakaz uczestnictwa publiczności w ramach tegorocznej Intel Extreme Masters. Na największej krajowej imprezie e-sportowej w Katowicach mogło zjawić się ok. 170 tys. ludzi. Zakaz wojewody to działanie prewencyjne w obawie przed wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce.

Duże imprezy masowe w kraju coraz częściej stają pod znakiem zapytania ze względu na obawy przed szalejącą epidemią koronawirusa z Wuhan. Wirus SARS-CoV-2 dotarł już do 40 krajów, w których - jak szacuje WHO - stwierdzono łącznie 81 tys. przypadków zachorowań. Poza Chinami, Iranem, Egiptem, czy Rosją, ogniska koronawirusa wykryto także w takich europejskich krajach jak Francja, czy Włochy.

>>> Czarny scenariusz rozwoju koronawirusa. Czego boją się inwestorzy?

Zobacz wideo

Obawie w związku z koronawirusem

Wprawdzie w Polsce nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku koronawirusa, ale od wielu instytucji - w tym pozarządowych - napływają zalecenia do działań prewencyjnych. Jednym z nich jest ograniczenie udziału w imprezach masowych. Intel Extreme Masters 2020 z pewnością do nich należy. W związku z tym wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował o tym, że impreza odbędzie się, ale bez publiczności.

Spodziewano się, że na największą e-sportową imprezę w Polsce do Katowic przybędzie 170 tys. osób, tak jak to było w roku ubiegłym. Urząd miasta zapewniał, że organizacyjnie wszystko jest dopięte i miasto jest gotowe na przyjęcie takiej publiczności - uczestnicy mieli być sprawdzani pod kątem temperatury ciała i ewentualnych objawów chorobowych. Najnowsze doniesienia o kolejnych przypadkach koronawirusa w Europie ostudziły jednak zapał organizatorów, a wojewoda podjął decyzję o zamknięciu imprezy dla publiczności. Wydaje się, że wpływ na nią mogło mieć czwartkowe spotkanie z przedstawicielami szpitali zakaźnych. - Obecnie nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego objętych jest ponad 300 osób, a 6 osób przebywa w szpitalu i oczekuje na wyniki badań pobranych i wysłanych do PZH próbek - podał Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Impreza, choć bez publiczności, ma rozpocząć się planowo, czyli 28 lutego. Będzie trwać do niedzieli 1 marca. Po krótkiej informacji za pośrednictwem mediów społecznościowych nie pojawiły się jeszcze oficjalne oświadczenia urzędu miejskiego w Katowicach, czy wojewody śląskiego.

Więcej o: