Rząd ogłosił program Profilaktyka 40 Plus. Oto co i kiedy każdy będzie mógł sobie zbadać

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło pierwsze szczegóły programu Profilaktyka 40 Plus. To zapowiedziany przez PiS przed wyborami parlamentarnymi pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia.

Miało być w ciągu pierwszych stu dni nowego rządu. Tego terminu rządowi nie udało się dochować, ale w końcu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło szczegóły rządowego programu badań kontrolnych dla osób po 40. roku życia.

Profilaktyka Plus co 5 lat, zwykle u lekarza medycyny pracy

Jak informuje resort zdrowia, program Profilaktyka 40 Plus obejmie blisko 11 mln Polaków od 40. do 65. roku życia. Badania będą bezpłatne i realizowane bez skierowania co 5 lat. W przypadku pracowników będą one wykonywane w ramach medycyny pracy, w przypadku osób niepodlegającym badaniom pracowniczym - w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Ma się to odbywać w ten sposób, że pracownik kwalifikujący się do obowiązkowego programu badań profilaktycznych u lekarza medycyny pracy otrzyma od pracodawcy wraz ze skierowaniem informację o możliwości udziału w programie Profilaktyka 40 Plus.

Jak tłumaczy dr Paweł Wdówik, konsultant krajowy ds. medycyny pracy, wykorzystanie potencjału medycyny pracy gwarantuje wysoką zgłaszalność.

Badania lekarskie przeprowadzane w ramach medycyny pracy są obowiązkowe, dlatego obejmują często osoby niekorzystające na co dzień z opieki zdrowotnej

- komentuje dr Wdówik.

Program ma zacząć działać od 1 stycznia 2021 r. Jego szacowane koszty to ok. 1,8 mld w ciągu pięciu lat. Program w całości na być finansowany przez NFZ.

Jakie badania w ramach Profilaktyka 40 Plus?

Podstawowy pakiet badań profilaktycznych ma obejmować m.in. badanie krwi (w tym w tym morfologię, cholesterol oraz glukozę), pomiar tętna i ciśnienia czy ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy. Będzie to więc właściwie absolutne minimum badań, które każdy powinien mieć robione na bieżąco.

embed

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, dopiero jeśli wyniki podstawowych badań będą niepokojące, lekarz medycyny pracy i lekarz rodzinny będzie mógł wykonać u pacjenta m.in. diagnostykę poszerzoną lub skierować go na konsultację innych lekarzy specjalistów np.: onkologa, diabetologa czy kardiologa.

Pakiet pogłębiony, w zależności od zidentyfikowanego ryzyka, obejmie np. rozszerzone badania krwi (np. stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterol, HDL-cholesterolu, trójglicerydów), kontrolę poziomu glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej HbA1c lub doustny test obciążenia glukozą, badanie EKG, USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty, badanie poziomu PSA czy tekst na obecność krwi utajonej w kale.

>>> Katarzyna Lubnauer: Oczekujemy od rządu, że będzie przygotowany na koronawirusa

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (224)
Rząd ogłosił program Profilaktyka 40 Plus. Oto, co i kiedy każdy będzie mógł sobie zbadać
Zaloguj się
 • jola.ada

  Oceniono 91 razy 89

  Śmieszne - absolutnie podstawowe badania, na które bez problemu dostaję skierowanie od lekarki pierwszego kontaktu zależnie od zgłaszanych potrzeb. Miałyby być wykonywane co 5 lat? To stanowczo za rzadko!! I to się nazywa nowym programem?

 • z.04.2019

  Oceniono 47 razy 43

  TO jakiś pic ?
  Pakiet podstawowy każdy lekarz medycyny pracy już od dawna wykonuje u pracownika skierowanego na badania.
  Co po 65 roku życia pis-owcy ? A u kobiet po 60 roku ?!

 • Bob Bob

  Oceniono 40 razy 40

  ten PiS faktycznie ma ludzi za durni...

 • kiks11

  Oceniono 34 razy 34

  Jaja sobie robią, taki pakiet, nawet nie pakiecik. Z ogólnego badania krwi, to można sobie wróżyć, a nie diagnozować. Zmieniony obraz krwi z badania ogólnego oznacza, że jest już bardzo słabo. TSH, PSA, CRP, próba wysiłkowa, cytologia, USG piersi, kolonoskopia i gastroskopia, kontrola ciśnienia przez tydzień. Może to można nazwać pakietem.

 • ktos2014

  Oceniono 33 razy 31

  taaaaaaaaaak , ale to już było !!!
  a np. kobiety po 70 r życia nie mogą zrobić mammografii bez skierowania

 • ghs blar

  Oceniono 36 razy 30

  Ciśnienie można sobie zbadać w domu. Krew w prywatnym laboratorium w jeden dzień mając wyniki za kilkadziesiąt złotych, a nie stojąc w jakichś dziwnych kolejkach na zapisy. Z jednym ani drugim nie ma żadnego problemu. Zatem po co angażować w to skarb państwa? Kto i ille przy okazji tego wyciągnie do własnej kieszeni?

 • lm648

  Oceniono 27 razy 27

  .... te badania to jedna wielka ściema :) można je zrobić w NFZ bez jakichkolwiek programów :) ))) ..... a sądziłem, że będzie to:
  1.kolonoskopia 2.USG jamy brzusznej 3.RTG klatki piersiowej 4.badanie prostaty 5.EKG
  to są podstawowe badania określające stan zdrowia a nie jakieś tam badanie krwi i moczu :) )))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX