Koronawirus utrudni kontrole policji. "Polecam do odwołania zawiesić masowe badanie trzeźwości"
Koronawirus utrudni pracę policjantom. Nie będą oni bowiem mogli korzystać z najnowocześniejszych alkomatów typu Alcoblow - donosi TVN24.pl.
Urządzenia są nowoczesne - analiza powietrza odbywa się z dystansu, kontrolowany kierowca musi dmuchać w kierunku urządzenia. W obliczu zagrożenia rozprzestrzeniania się choroby inspektor Jerzy Głąbowski rozesłał do policjantów z województwo lubuskiego pismo, w którym wzywa, by urządzenia nie stosować.
- Polecam do odwołania zawiesić prowadzenie masowych badań trzeźwości kierujących pojazdami, realizowanych podczas działań 'Trzeźwy Poranek' i 'Trzeźwy Wieczór' - czytamy w piśmie.
Alkomaty mogą przyczynić się do ekspansji koronawirusa
Stanowisko policyjnych władz jest najpewniej reakcją na apel inspektor Heleny Zacharskiej z Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA.
- Po zapoznaniu się z opisem prowadzonych badań, względem funkcjonariuszy i osób badanych pod kątem możliwości narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy związany z użyciem urządzeń - alkomatów bezustnikowych typu Alcoblow, zalecam zaprzestanie prowadzenia akcji przy pomocy w/w urządzeń - napisała Zacharska.
Kierowcy nie powinni liczyć jednak na to, że stan nietrzeźwości za kierownicą ujdzie im płazem. Policjanci wciąż mogą bowiem korzystać z alkomatów starego typu, do których niezbędne są jednorazowe ustniki. W szczególnych przypadkach kierowca może też zostać przewieziony na badania do szpitala.
Policja z nowymi uprawnieniami
Od jesieni zeszłego roku badanie trzeźwości zostało uproszczone. Policjanci mają prawo do przeprowadzania tzw. "szybkich testów" - nie muszą się wówczas legitymować każdemu kierowcy. Ponadto policjanci przeprowadzający kontrolę mogą ustawiać się w dowolnym miejscu - nie zwracając uwagi na zakazy i znaki.
W 2019 roku na polskich drogach doszło do 30 tys. wypadków. W stosunku do roku poprzedniego policja odnotowała spadek o 1538 tego typu zdarzeń. Liczba nietrzeźwych kierowców sięgnęła z kolei 111 tysięcy. Po raz pierwszy od dekady odnotowano wzrost w tym zakresie.
Czytaj też: Odbicie na giełdach. Koronawirus wciąż straszy, ale rosną nadzieje na pomoc banków centralnych
Zawartość alkoholu we krwi wynosząca mniej niż 0,2 promila uznawana jest w Polsce za dopuszczalną. Wynik na alkomacie wynoszący od 0,2 do 0,5 traktowany jest jako wykroczenie, a powyżej 0,5 promila jako przestępstwo.
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Największa sieć handlowa Polsce zapowiada rewolucję. Aplikacja zastąpi popularną kartę Moja Biedronka
-
Lidl, Aldi i nie tylko. Niemcy rzucili się do sklepów po domowe testy na koronawirusa. Ogromny popyt
-
Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
-
Promocje na Dzień Kobiet. Biedronka, Lidl i Rossmann ze specjalnymi ofertami
- Najstarszy znany dziki ptak wydał na świat potomstwo. Wisdom ma już 70 lat
- Jedna z najstarszych w Polsce chińskich restauracji zamknie się na stałe. Przez koronawirusowy lockdown
- Wybuch Etny widać na zdjęciach z kosmosu. Fotografie pokazują też spływającą lawę
- Poczta Polska kończy ze znaczkami. Ale tylko na części przesyłek. "Rewolucyjna zmiana"
- Dlaczego komputery i karty graficzne tak mocno podrożały? Winna jest nie tylko pandemia [TOPtech]