111 posłów nie wypełniło rejestru korzyści. Na liście spóźnialskich Kuchciński, Kaczyński, Neumann

Spora grupa parlamentarzystów nie wypełniła rejestru korzysci - drugiego po oświadczeniu majątkowym dokumentu pozwalającego obywatelom kontrolować to, na czym zyskują wybrani przez nich przedstawiciele. Na liście posłów, którzy rejestru nie przesłali, jest m.in. Jarosław Kaczyński.

Spora grupa posłów, pomimo trwającej już cztery miesiące kadencji Sejmu, nie wypełniła tzw. rejestru korzyści. To drugi, po oświadczeniu majątkowym, dokument, w którym parlamentarzyści muszą ujawnić, jakie korzyści otrzymali oni lub ich małżonkowie.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne? Sprawdził to nasz wysłannik

111 reprezentantów narodu tego obowiązku jednak nie dopełniło. W tej grupie znaleźli się zarówno Jarosław Kaczyński, szef PiS, Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu czy Sławomir Neumann, jeden z liderów KO - podaje "Rzeczpospolita".

Kosztowna ochrona, powiązania ze spółką Srebrna

Jakiego typu korzyści powinny zostać ujawnione w rejestrze? W przypadku Jarosława Kaczyńskiego chodzi np. o ochronę. Aż 1,6 mln zł na ten cel wydaje partia, ale to szef PiS jest beneficjentem. Zdaniem niektórych przedstawicieli opozycji (chodzi przede wszystkim o Partię Razem), Jarosław Kaczyński w przeszłości powinien wpisać w rejestrze m.in. fakt bycia przewodniczącym nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników Srebrnej.

W tym roku szef obozu rządzącego dokumentu nie wypełnił wcale.

- Jest posłem kolejną kadencję i nie pojawiła się nowa korzyść, której ujawnienie jest wymagane, nie dokonał wpisu - wyjaśnił powody takiej decyzji wicerzecznik PiS Radosław Fogiel cytowany przez dziennik.

Zwyczajowo parlamentarzyści wypełniają rejestr na początku każdej kadencji. Przepisy są jednak nieprecyzyjne, bo mówią o konieczności zgłoszenia "wszystkich zmian danych objętych rejestrem". Co w sytuacji, kiedy lista korzyści zmianie nie ulega?

Nie cały rząd wypełnił rejestr korzyści

Na liście polityków, którzy dopełnili obowiązku związanego z wypełnieniem rejestru znajdują się m.in. premier Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro, szef resortu sprawiedliwości oraz Tadeusz Kościński, minister finansów.

Czytaj też: Studniówka drugiego rządu PiS. Morawiecki poległ na własnych obietnicach z "Piątki na 100 dni"

Dokument złożyła także m.in. minister pracy Marlena Maląg czy minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Więcej o: