Koronawirus. Czy sklepy dezynfekują wózki? Lidl i Biedronka komentują

Zalecenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa dotyczą m.in. powierzchni, z którymi kontakt ma wiele osób. Jedną z takich rzeczy są sklepowe wózki. Czy Biedronka i Lidl je dezynfekują? Jest oficjalna odpowiedź sklepów.

W związku z epidemią koronawirusa, należy unikać dotykania powierzchni, z którymi kontakt może mieć wiele osób. W obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa w komunikacji miejskiej, Zarządy Transportu Miejskiego w różnych miastach, m.in. w Warszawie, Katowicach i Lublinie, wyłączyły przyciski do otwierania drzwi w autobusach. To jednak niejedyne powierzchnie, których dotyka wiele osób. Jeden z czytelników portalu Istotne.pl zadał pytanie, które dotyczy dezynfekcji uchwytów w wózkach zakupowych w sklepach. Portal zgłosił się z tym pytaniem bezpośrednio do sieci Biedronka i Lidl.

Czy Biedronka i Lidl dezynfekują wózki w związku z epidemią koronawirusa?

Z odpowiedzi Lidla i Biedronki wynika, że obie sieci regularnie czyszczą swoje wózki, które są kontrolowanie przez sanepid. Biedronka robi to kilka razy w roku:

Kosze i wózki sklepowe w sklepach sieci Biedronka są czyszczone przez profesjonalne firmy. W trakcie, płynem dezynfekcyjnym i w kąpieli parowej o temperaturze 84 st. C, usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. Działania te prowadzone są kilka razy w roku, w zależności od konkretnej lokalizacji sklepu, jednak w obecnej sytuacji szczególnie priorytetowo podchodzimy do regularnych kontroli i czyszczenia wózków.

- informuje Paweł Franczak, starszy specjalista ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka. Lidl podkreśla, że ich pracownicy są szkoleni z zasad czystości oraz że jest to dla ich pracowników szczególnie ważny element w codziennej obsłudze klientów. 

Chcielibyśmy poinformować, iż dążymy do tego, aby dokonywanie zakupów w sklepach Lidl Polska było zawsze komfortowym i przyjaznym doświadczeniem – utrzymanie czystości stanowi jeden z podstawowych elementów, który ma na to wpływ i przyczynia się do zadowolenia klientów.[...] W nawiązaniu do [...] pytania chcielibyśmy poinformować, że wózki w sklepach Lidl myte są systematycznie oraz doraźnie w przypadku zabrudzenia. Ich czyszczenie regulowane jest procedurami wewnętrznymi. Wózki myte są przez wyspecjalizowane firmy dysponujące odpowiednimi środkami. Sanepid, podczas swoich standardowych kontroli, sprawdza również czystość naszych wózków. Ich wyniki są dobre.

- napisała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications w Lidl Polska.

Zobacz również: