Koronawirus i ropa zdewastowały giełdy, WIG20 w dół o prawie 8 proc. "Totalne szaleństwo"

Strach przed recesją związaną z epidemią koronawirusa oraz krach na ropie naftowej doprowadziły do kolejnej masowej wyprzedaży akcji na giełdach. Zdaniem analityków, o zmianę trendu może być trudno, przynajmniej dopóki nie zobaczymy skoordynowanych działań rządów i banków centralnych.

Obraz polskiego rynku akcji po poniedziałkowej sesji jest delikatnie mówiąc dość kiepski. Oto fakty: indeks dwudziestu największy spółek warszawskiego rynku WIG20 spadł dziś aż o 7,87 proc. wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 1 625,99 pkt., indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 7,5 proc. osiągając 45 625,56 pkt., a wskaźnik spółek mniejszych mWIG40 spadł o 6,2 proc. i miał wartość 3385,71 pkt. 

Na całej giełdzie wzrosły ceny akcji jedynie 19 spółek, 356 spadły, a 73 nie zmieniły się. 

Marne to pociesznie, ale warto zaznaczyć, że wcale nie lepiej było też na giełdach w Europie, gdzie skala spadków była podobna, tak w Niemczech, jak i w Londynie czy Paryżu. Gorzej było na rynkach we Włoszech i w Grecji, gdzie główne wskaźniki zniżkowały odpowiednio 11 i 13 proc. Prawdziwy dramat rozegrał się za to w Rosji, a właściwie poza jej granicami, bo rosyjska giełda w poniedziałek była zamknięta. Niektórymi spółkami można było handlować na giełdzie w Londynie, ale skala ich przeceny była często ponad 20-proc. Wszystko przez ogromną podaż akcji wywołaną 10-proc. spadkiem wartości rubla do euro i dolara w związku z decyzją Arabii Saudyjskiej dotyczącą ropy naftowej.  

- Wydawało się, że już gorzej być nie może. Dwa ostatnie tygodnie przyniosły duże straty w portfelach inwestorów. Strach przed koronawirusem okazał się tak ogromny, że trudno było znaleźć na świecie indeksy giełdowe, które odnotowały mniejsze straty niż 10 proc.  Równocześnie obligacje skarbowe notowały bardzo duże spadki rentowności. I kiedy wydawało się, że chociaż przez chwilkę będzie można liczyć na oddech, weekend przyniósł kolejne trzęsienie ziemi - napisali w komentarzu po zakończeniu poniedziałkowej sesji zatytułowanym "Totalne szaleństwo", analitycy Private Wealth Consulting.

Zobacz wideo Praca zdalna z powodu koronawirusa? Sejm przegłosował nowe przepisy

Arabia Saudyjska zatrzęsła rynkami finansowymi

Tym "trzęsieniem ziemi" okazała się być decyzja Arabii Saudyjskiej, która w odwecie za brak zgody Rosji na zmniejszenie wydobycia ropy, poinformowała, że sama znacząco zwiększy jej produkcję i zaleje rynek oferując 6-8 dolarowe upusty od ceny rynkowych dla największych klientów z różnych stron świata. W efekcie, "czarne złoto" zostało dziś przecenione aż o 25 proc., co było najmocniejszym spadkiem od 1991 roku - baryłka ropy europejskiej Brent kosztuje 33 dol., a tej amerykańskiej nico ponad 30 dol. 

Główne indeksy giełdowe na świecie/Fot. Investing.comGłówne indeksy giełdowe na świecie/Fot. Investing.com Główne indeksy giełdowe na świecie/Fot. Investing.com

Zawał na ropie i rozprzestrzeniająca się na kolejne kraje epidemia koronawirusa nie mogły nie odbić się na notowaniach akcji w USA. Tam też mieliśmy do czynienia z potężną wyprzedażą -  indeksy Dow Jones, Nasdaq oraz S&P500 poszły w dół o ponad 7 proc., to wyniki najgorsze od czasów kryzysu finansowego w 2008 roku.   

Koronawirus w natarciu. Inwestorzy liczą na banki centralne

Co dalej? Inwestorzy uciekają z pieniędzmi do tak zwanych bezpiecznych przystani - na przykład franka szwajcarskiego, złota czy amerykańskich obligacji skarbowych.

"Na rynkach nasila się ucieczka od ryzykownych aktywów w stronę złota i obligacji w obliczu rozprzestrzeniającego się po świecie wirusa. Krach na rynku ropy i początek wojny cenowej potęguje niepewność i zmienność. Póki nie zobaczymy skoordynowanych działań na polu fiskalnym i monetarnym trudno będzie o odbicie. W tym tygodniu decyzja o luzowaniu polityki EBC (Europejski Bank Centralny)  wydaje się przesądzona. Rynek będzie też uważnie śledził indeksy nastrojów konsumentów i biznesu" - napisał w komentarzu Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Więcej o:
Komentarze (88)
Koronawirus i ropa zdewastowały giełdy, WIG20 w dół o prawie 8 proc. "Totalne szaleństwo"
Zaloguj się
 • maryn

  Oceniono 27 razy 13

  Kiedy rząd obcina mi 15% "opłaty przekształceniowej" to jest luz i spokój, a 8% zjazdu na giełdzie to "szaleństwo, dramat".

 • akenazy2

  Oceniono 14 razy 8

  Zawsze to droga ropa była hamulcem dla gospodarki, a teraz czytam, że tania ropa zwaliła światowe giełdy. Analitycy jak zwykle klepią trzy po trzy.

 • jake210

  Oceniono 22 razy 8

  Dzisiaj wielu inwestorom z wrażenia pękły pieluchomajtki, ale to świetna okazja inwestycyjna, jak mawiał Nathaniel Rothschild - inwestuj gdy na giełdzie leje się kał..

 • dod201701

  Oceniono 21 razy 7

  Od pół roku było widac, że możni tego świata potrzebowali pretekstu na wyregulowanie gospodarki. Trzeba było znaleźc pretekst na przebicie baniek. Tylko trzeba było znaleźc coś takiego, aby ludzie się nie wkurzyli, tylko przestraszyli. No to mamy.

 • engarde

  Oceniono 25 razy 7

  No, jak mi, k***a przykro. jak ta cała światowa gospodarka jest tak chwiejna, że nie przetrwa stosunkowo niegroźnego wirusa i chwilowego spadku konsumpcji, na której się wyłącznie opiera, to niech już lepiej jebnie.

 • championshipmanager0102

  Oceniono 7 razy 5

  Rosja uznała, że mając w tej chwili większe rezerwy finansowe (527 mld $) niż Arabia Saudyjska (518 mld $), a także mając w mniejszym stopniu uzależniony budżet od dochodów z ropy naftowej (Rosja dochody z ropy naftowej odpowiadają za 40% wpływów budżetowych, kiedy budżet Arabii Saudyjskiej jest uzależniony w 80-85% od dochodów z ropy naftowej) rozpocznie wojnę naftową z Arabią Saudyjską.

  Tyle, że Rosjanie nie wzięli chyba pod uwagę, że średni koszt wydobycia baryłki naftowej w Rosji to 42 $ za baryłkę przy projektach lądowych i 44 $ przy projektach morskich (po odliczeniu wysokich podatków to ok 25$) kiedy w Arabii Saudyjskiej koszt wydobycia baryłki naftowej to ok 17$.

  Koszty wydobycia ropy naftowej są niższe w Arabii Saudyjskiej z tego powodu, że eksploatuje ropę ze znacznie płytszych złóż naftowych niż Rosja, a ponadto ropa rosyjska zawiera dużą ilość siarki, co wymaga odsiarczania ropy.

  Tak więc jak Saudowie się wk… to mogą wykończyć ruskich finansowo po raz drugi, tak jak to zrobili z ZSRR w drugiej połowie lat 80 XX wieku, za namową USA (Reagana) zalali rynek ropą naftową.

  cire.pl/item,184838,1,0,0,0,0,0,rosyjski-budzet-przygotowany-lepiej-od-suadyjskiego-na-zmiany-cen-ropy.html

  energetyka24.com/rosyjska-ropa-jedna-z-najdrozszych-na-swiecie

  belsat.eu/pl/news/wojna-naftowa-rosja-kontra-reszta-swiata-kto-wytrzyma-dluzej/

  energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/19081-kto-najtaniej-wydobywa-rope

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,20144963,rosja-ma-problemy-z-ropa-naftowa-coraz-wieksza-domieszka-siarki.html

  biznesalert.pl/koszty-wydobycia-ropa-ranking-arabia-saudyjska-energetyka-ropa/

  spidersweb.pl/bizblog/ropa-naftowa-opec-rosja-usa/

  wei.org.pl/article/rosja-saudowie-do-przerwy-01/

 • nowyemeryt

  Oceniono 3 razy 3

  Planeta Ziemia zyska na redukcji rozbuchanej konsumpcji!

 • normalny1977

  Oceniono 4 razy 2

  A kto napisze że Akcje Niemickiego DAXa i Amerykańskiego S&P były osto przecenione. Na obecny stan gospodarki DAX na poziomie 9.000 i S&P na poziomie 2400 to wciąż wysoko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX