Koronawirus a zasiłek chorobowy i opiekuńczy na dziecko. Jak zdobyć pieniądze? Czy przysługują płatne dni wolne?

Zamknięte szkoły czy przedszkola oraz przymusowa kwarantanna - to zdarzenia, które zaczynają dotyczyć coraz większej liczby Polaków. Jakie prawa przysługują pracownikom? Czy otrzymają zasiłek chorobowy za okres, podczas którego będą poddani kwarantannie?

Epidemia koronawirusa rozszerza się z dnia na dzień. Obecnie w Polsce potwierdzonych jest 25 przypadków zakażenia koronawirusem, ale - jak mówił m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, liczba chorych najpewniej w niedługim czasie istotnie wzrośnie.

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich uczelni, szkół i przedszkoli w Polsce. Ich zamknięcie obowiązuje przez dwa tygodnie, formalnie od poniedziałku 16 marca do 29 marca. 12-13 marca przedszkola oraz szkoły będą jeszcze funkcjonowały.

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki: Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych

Czy pracownicy mogą liczyć na dodatkowy zasiłek? Czy w przypadku kwarantanny przysługuje nam zasiłek chorobowy?

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Kwarantanna. Czy przysługuje za nią zasiłek? 

Osobie, która została poddana kwarantannie, przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy bądź opiekuńczy, który wypłacany jest przez pracodawcę lub ZUS

Zgodnie z przepisami państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

- tłumaczy rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Lekarz, podczas hospitalizacji takiej osoby, ma również prawo do wypisania orzeczenia o niezdolności do wykonywania pracy. Zwolnienie lekarskie jest dokumentem uprawniającym do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby.

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy na dziecko poddane kwarantannie

Z zasiłku opiekuńczego skorzystać mogą również rodzice w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dziećmi. Jest to możliwe w przypadku, gdy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.

W specustawie ws. koronawirusa zawarto również zapis o tym, że przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - nie dłuższy niż 14 dni - w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola bądź szkoły w związku ze zwalczaniem zakażenia koronawirusem. Ów zasiłek nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego. Ponadto przysługuje on obojgu rodziców, niezależnie od liczby dzieci.

Zobacz również:

Więcej o: