Koronawirus w Polsce. Emilewicz dementuje plotkę o zamykaniu sklepów

Mimo apeli rządu o zachowanie spokoju w związku z koronawirusem w Polsce Polacy rzucili się do sklepów, by gromadzić zapasy. Panikę napędza plotka o tym, że sklepy mają zostać zamknięte. Prosimy jednak o zachowanie rozwagi, ponieważ Ministerstwo Rozwoju zdementowało takie pogłoski.

"Stanowczo dementuję pojawiające się fake newsy. Wszystkie sklepy działają i będą działać normalnie! Nie ma mowy o zamykaniu żadnych placówek handlowych" - czytamy w tweecie minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

"Obiekty handlowe działają normalnie. Nie rozważamy wprowadzenia nakazu dotyczącego zamykania obiektów handlowych. Zarówno pracownicy takich obiektów, jak i klienci, są proszeni o przestrzeganie wytycznych dotyczących przestrzegania zasad higieny, o których informuje Główny Inspektorat Sanitarny" - zaapelowało Ministerstwo Rozwoju w przesłanym do nas komunikacie.

Zobacz wideo Koronawirus uderza w branżę motoryzacyjną w Chinach. A co z Europą?

W poniedziałek 9 marca informowaliśmy, że Biedronka oraz Lidl z większą częstotliwością wysyłają wózki sklepowe do dezynfekcji. W niektórych sklepach wprowadzono również środki dezynfekujące do użycia przez klientów. Racjonalność tych działań prewencyjnych potwierdziły Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektora Sanitarny, które wydały oficjalne zalecenia dla branży handlowej.

Koronawirus w Polsce. Zalecenia Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego

W komunikacie znajduje się informacja o tym, aby w czasie zakupów zachować bezpieczną odległość od rozmówców (1-1,5 metra). Dodatkowo, sklepy powinny promować płatności bezgotówkowe, gdyż na banknotach może być przenoszony koronawirus. Placówki powinny także umieścić płyny odkażające w widocznych miejscach.

Poza standardowymi informacjami o wzmożonym dbaniu o higienę instytucje przypominają również o tym, że "powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem".

"Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem" - apelują także resort rozwoju oraz GIS. Pełną listę zaleceń obu instytucji można znaleźć w TYM MIEJSCU. Przypominamy, że pod numerem 800 190 590 działa infolinia Narodowego Fundusz Zdrowia, w którym można uzyskać informacje dotyczące zachowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. 

Więcej o: