Koronawirus. Ministerstwo wydaje zalecenia. Oto, jak sklepy mają zabezpieczyć się przed koronawirusem

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny wydały zalecenia dla branży handlu w związku z epidemią koronawirusa. W jaki sposób sklepy powinny się zabezpieczać?

W poniedziałek 9 marca informowaliśmy, że Biedronka oraz Lidl z większą częstotliwością wysyłają wózki sklepowe do dezynfekcji. W niektórych sklepach wprowadzono również środki dezynfekujące do użycia przez klientów. Racjonalność tych działań prewencyjnych potwierdziły Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektora Sanitarny, które wydały oficjalne zalecenia dla branży handlowej. 

Koronawirus w Polsce. Zalecenia Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego  

W komunikacie znajduje się informacja o tym, aby w czasie zakupów zachować bezpieczną odległość od rozmówców (1-1,5 metra). Dodatkowo, sklepy powinny promować płatności bezgotówkowe, gdyż na banknotach może być przenoszony koronawirus. Placówki powinny także umieścić płyny odkażające w widocznych miejscach.

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Poza standardowymi informacjami o wzmożony dbaniu o higienę instytucje przypominają również o tym, że "powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem."

"Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem" - apelują także resort rozwoju oraz GIS. Pełną listę zaleceń obu instytucji można znaleźć w TYM MIEJSCU. Przypominamy, że że pod numerem 800 190 590 działa infolinia Narodowego Fundusz Zdrowia, w którym można uzyskać informacje dotyczące zachowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. 

Przeczytaj także:

Więcej o: