Koronawirus. Premier Morawiecki wydaje polecenie firmom. Na Allegro zakaz sprzedaży masek i żeli

Premier Mateusz Morawiecki skorzystał z zapisów specustawy uchwalonej z uwagi na epidemię koronawirusa. Wydał polecenie firmom takim jak Allegro i OLX, by w trybie natychmiastowym zakazały sprzedaży żeli, maseczek i innych produktów ochronnych.

Przez rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa w wielu sklepach występują trudności z zakupem żeli antybakteryjnych, środków do dezynfekcji czy maseczek. Premier Matuesz Morawiecki postanowił wprowadzić zakaz sprzedaży tego typu artykułów na popularnych platformach sprzedażowych - m.in. OLX i Allegro. Na liście produktów objętych zakazem znajdują się 52 produkty.

Zobacz wideo Koronawirus uderzy w miejsca pracy w Polsce? 'Coś się w polskiej gospodarce skończyło'

Minister Łukasz Szumowski zakazał z kolei wywozu produktów leczniczniczych zagranicę bez zgody GIF. Wszystko po to, by ograniczyć sprzedaż artykułów z niepewnych źródeł i zapewnić Polakom odpowiednią ilość leków.

Premier Mateusz Morawiecki wykorzystuje specustwę. Wydaje polecenia firmom

Premier wprowadzając zakaz, skorzystał z uprawnień, jakie daje mu specustawa. Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

OLX i Allegro muszą podjąć w trybie natychmiastowym następujące kroki:

  • zablokować aktualne oferty sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych
  • zakazać umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów
  • wpisać do regulaminu punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Koronawirus powodem wzrostu cen

Premier Morawiecki uważa, że wiele produktów ochronnych dostępnych obecnie w Europie jest niewiadomego pochodzenia. Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały. Zakaz sprzedaży tego typu produktów przez platformy internetowe ma ukrócić proceder sprzedaży wątpliwej jakości produktów - twierdzi kancelaria premiera w komunikacie.

Zobacz również:

W piątek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl jest minister Jadwiga Emilewicz. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biznes i chcesz zadać pytanie, pisz do nas: next.redakcja@agora.pl

Więcej o: