Ubezpieczenie zdrowotne. Kogo można zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia i jak to zrobić?

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich pracujących osób. Pozostałe osoby, np. dzieci, mogą zostać podpięte pod członka rodziny, co pozwoli im korzystać z polskiej służby zdrowia. Kogo można zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia i jak to zrobić?

W Polsce istnieje system obowiązkowego ubezpieczenie zdrowotnego. Każdy, kto pracuje, musi opłacać składki na NFZ. Dzięki temu uzyskuje nieodpłatny dostęp do służby zdrowia w Polsce. Co z osobami, które nie pracują? Mogą one dobrowolnie opłacać składkę w wysokości 202,50 zł. Jeśli jest to niepracujący członek rodziny, można podpiąć go pod własne ubezpieczenie, dzięki czemu bez wnoszenia dodatkowych opłat on także będzie mógł korzystać nieodpłatnie z polskiej służby zdrowia. 

Można zgłosić swojego męża albo swoją żonę, swoje dziecko lub dziecko męża, albo żony, dziecko przysposobione, dziecko obce, którego jesteś opiekunem prawnym, dziecko obce, jeżeli stanowisz dla niego rodzinę zastępczą, albo tworzysz rodzinny dom dziecka, następnie swojego wnuka albo wstępnych, czyli swoich rodziców, dziadków, o ile mieszkają razem z tobą 

- wymienia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dla "Polska Times". Dzieci można ubezpieczyć do momentu ukończenia przez nie 18 lat lub do 26. roku życia, jeśli uczą się lub studiują. Ograniczenie wiekowe nie dot. dzieci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dzieci można podpiąć również pod dziadków, jeśli oboje rodziców pozostaje bez pracy. Ubezpieczenie zdrowotne nie przysługuje partnerom żyjącym w związkach nieformalnych, nawet jeśli razem mieszkają i wychowują wspólnie dzieci. Swoim ubezpieczeniem można objąć jedynie małżonków.

Zobacz wideo Jak skrócić kolejkę do lekarza? Ekspert odpowiada

Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenie zdrowotnego?

Aby zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia, należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych formularz ZUS ZCNA. Na dokumencie należy podać dane dopisywanej do ubezpieczenia osoby. Warto powtórzyć, że nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami, więc nie wpływa na rozliczenie składek ZUS

Jeśli członek rodziny objęty naszym ubezpieczeniem znajdzie pracę, trzeba pamiętać o wyrejestrowaniu go. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Ubezpieczenie zdrowotne. Kogo można zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia i jak to zrobić?
Zaloguj się
 • entropianacodzien

  Oceniono 8 razy 8

  Niestety dobrowolne ubezpieczenie jest sporo droższe niż płacone przez "etatowcow" w tym kwartale - 483 zł.za każdy miesiąc - czyste złodziejstwo.

 • pisbandyci3

  Oceniono 5 razy 5

  nie ma czegos takiego jak obowiazkowe, dobrowolne ... zgodnie z konstytucja kazdy obywatel ma miec zapewniona opkie zdrowotna .... jesli ustawa stanowi inaczej to po prostu jest niezgodna z konstytucja ... dosc oglupiania i okradania ludzi .. Polacy dali sobie wmowic “bo tak jest na zachodzie”

 • tesia44

  Oceniono 4 razy 4

  gdzie autor znalazł 202,50? bo w oficjalnych dokumentach kwota składki jest ponaddwukrotnie wyższa. Trochę rzetelności przy pisaniu [ale komu ja to próbuję...]

 • zioło

  Oceniono 4 razy 4

  Nieodpłatny dostęp do służby zdrowia? Wolne żarty.

 • tradozon

  Oceniono 3 razy 3

  Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w miesiącach styczeń, luty, marzec 2020 r. wynosi 483,12 zł. za każdy miesiąc (5368,01 zł x 9% podstawy wymiaru składki = 483,12 zł).

  Od składki za listopad 2018 r. dla cudzoziemców, którzy są studentami spoza UE oraz cudzoziemców, którzy są osobami duchownymi spoza UE albo osobami spoza UE odbywającymi staż adaptacyjny albo kurs języka polskiego albo kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim podstawa wymiaru składki wynosi 620 zł, a wysokość składki: 55,80 zł. miesięcznie.

  Dla wolontariuszy podstawa wymiaru składki wynosi 2 600,00 zł (minimalne wynagrodzenie), a wysokość składki: 234,00 zł miesięcznie.

 • natassja

  Oceniono 2 razy 2

  " zdrowotne nie przysługuje partnerom żyjącym w związkach nieformalnych, nawet jeśli razem mieszkają i wychowują wspólnie dzieci. Swoim ubezpieczeniem można objąć jedynie małżonków." - jeden z kilku głównych powodów dla których powinniśmy zalegalizować powszechne w cywilizowanym świecie związki partnerskie, również z powodu np dziedziczenia, czy chociażby informacji lekarskich w szpitalu, jeśli obecnie nie masz papierka na ślub a chociażbyś żył z partnerem/ką ćwierćwieku jestes totalnie obcy i bez praw wedle wolskiego prawa! Nawiedzeni i z klapkami na oczach widzą tylko dżędery i inne elgiebety, a tu chodzi o równe prawa w rodzinie niepobłogosławionej przez sukienkowego lub/i nie zaobrączkowanej przez urzędnika.

 • mirarob

  Oceniono 2 razy 2

  pracujący emeryt - nawet na 1/2 etatu - płaci 2 składki zdrowotne
  - i nie jest vipem NFZtowym..

 • andrzej2310

  Oceniono 3 razy 1

  W Polsce nie ma bezpłatnej sluzby zdrowia. To jakis absurdalny mit. Trzeba płacic co miesiac składke zdrowotna, a jej wysokosc to obecnie 483 zl / miesiac dla dobrowolnego ubezpieczenia NFZ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX