Agencja Fitch potwierdza rating Polski. Nasza gospodarka "dość odporna na szok"

Agencja Fitch utrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A minus/F2, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A minus/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

W komunikacie prasowym Fitch napisał o mocnych fundamentach makroekonomicznch i dobrze zdywersyfikowanej gospodarce, która jest wspierana przez rozsądnie prowadzoną politykę gospodarczą. Według agencji, pandemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na wzrost PKB w 2020 roku (1,8 proc.), ale jednocześnie oczekuje przywrócenia trwałego tempa wzrostu w 2021 roku (3,2 proc.).

Zdaniem Fitch, Polska powinna być dość odporna na szok wywołany pandemią COVID-19 ze względu na zróżnicowaną gospodarkę, stosunkowo zrównoważony rachunek bieżący oraz przestrzeń fiskalną zdolną pomieścić dodatkowe działania fiskalne.

Prognozowana wysokość deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w latach 2020-2021 zrewidowana została przez Fitch odpowiednio do 5 proc. oraz 3,3 proc. Wskaźnik długu sektora rządowego i samorządowego do PKB w 2019 r. wyniesie według agencji- 50,3 proc., w 2020 wzrośnie do 54,3 proc., by w 2021 roku spaść do poziomu 52,1 proc.

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada
Więcej o:
Komentarze (85)
Agencja Fitch potwierdza rating Polski. Nasza gospodarka 'dość odporna na szok'
Zaloguj się
 • jozbieszczad

  Oceniono 26 razy 10

  che,che,che

  W Niemczech ubędzie 20 % PKB
  W usa przywidują ubytek 30 % PKB

  A w Polsce stabilnie ?

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 8

  1,8% to był max jaki mógł być bez epidemii. A TWRAZ chłopakom się zapomniało postawi - przed 1,8⚠⚠⚠

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 8

  Trole PiS mało nie popuszczą zaraz😂😂😂. A tymczasem zwolnienia ludzi w Polsce już ida pełna parą. Enron dzień przed upadkiem tez miał doskonale notowania😂😂😂

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 7

  A tutaj PiS trole o „sukcesach” Fitch w prognozowaniu i ocenie😂😂😂😂😂😂

  Niecały rok temu agencja S&P zgodziła się wypłacić gigantyczne odszkodowanie władzom USA. 1,38 mld dol. trafiło na konta między innymi amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości, 19 stanów i kalifornijskiego funduszu emerytalnego pracowników sektora publicznego. Tyle kosztowało największą na świecie agencję ratingową wystawianie tuż przed wybuchem globalnego kryzysu i upadkiem Lehman Brothers najwyższych ocen obligacjom opartym na wierzytelnościach hipotecznych. S&P razem z konkurencyjnymi Moody's i Fitch Ratings aprobowały w latach 2004-07 znacznie zawyżone wyceny tych instrumentów finansowych, co wpływowy "The Economist" nazwał przerażającą praktyką i co zdaniem wielu było jednym z powodów kryzysu finansowego z 2008 r.

  Była to najbardziej kosztowna do tej pory wpadka S&P, ale nie jedyna. Agencja utrzymywała np. najwyższy rating AAA dla produktów finansowych banku Lehman Brothers jeszcze na trzy dni przed jego bankructwem we wrześniu 2008 r., a kilka miesięcy wcześniej obniżyła znacząco ocenę dla banku inwestycyjnego Bear Stearns dopiero kilkadziesiąt godzin przed podjęciem decyzji przez J.P. Morgana o przejęciu upadającej spółki.

  Zarzuca jej się też, że zareagowała zbyt późno na problemy Enronu, dużego koncernu energetycznego, który w konsekwencji oszustw księgowych zbankrutował pod koniec 2001 r. Pierwsze poważne cięcie jego ratingu S&P podobnie jak Moody's i Fitch przeprowadziły dwa miesiące przed złożeniem wniosku o upadłość giganta.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 6

  PiSuory będą miały 1,8% jakte PKSy do każdej gminy 😂😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX