Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2020. Ale już wiadomo, że czeka ją nowelizacja

W poniedziałek Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2020. Zakłada ona zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł.

Podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę budżet ustanawia sumę wydatków publicznych na kwotę 435 miliardów 340 milionów złotych. Na takim samym poziomie mają utrzymać się przychody państwa. Informację potwierdziła Kancelaria Prezydenta.

Zobacz wideo Andrzej Duda o pakiecie dla przedsiębiorców: Są tam różnego rodzaju ulgi, zwolnienia, odroczenie płatności ZUS-u

W bloku głosowań z piątku na sobotę Sejm odrzucił 94 poprawki do ustawy budżetowej na 2020 r., które zaproponował Senat. Zakładały one m.in. zwiększenie wydatków na leczenie onkologiczne o niecałe dwa miliardy złotych.

Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2020. Poprawki Senatu odrzucone

Jako źródła finansowania projekt wskazywał między innymi zmniejszenie o 600 milionów złotych wydatków na obsługę długu Skarbu Państwa, czy obniżenie o tę samą wartość środków zarezerwowanych na współfinansowanie projektów z udziałem UE. Ponadto propozycja Senatu zakładała zwiększenie subwencji oświatowej na wynagrodzenia nauczycieli o 4,6 mld zł, przeznaczenie 1 mld zł na walkę ze smogiem, a także przesunięcie do Kancelarii Senatu 110 mln zł na finansowanie Polonii.

Przyjęty projekt zakłada, że budżet będzie zrównoważony, jednak rządzący przyznają, że w związku z epidemią nie jest to możliwe. Mateusz Morawiecki informował w ubiegłym tygodniu, że nowelizacja ustawy nie jest pilna i będzie można ją przeprowadzić np. w czerwcu. Przyjęta ustawa zakłada wzrost PKB o 3,7 proc. Tymczasem według obecnych prognoz Ministerstwa Finansów "dobrym wynikiem" będzie, jeśli osiągnie on 2 proc.

Według ustawy inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc., a wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent sięgnie nominalnie 6,3 proc. W jej zapisach przewidziano także środki na rozszerzony program Rodzina 500 plus, trzynastki dla emerytów i rencistów, podwyższenie zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego, a także na realizację programów "Dobry start", "Za życiem", "Mama 4+" i "Senior+". Do 1200 zł ma także zostać podniesiona najniższa emerytura.

Więcej o: