PKN Orlen będzie mógł przejąć Energę. Zgodę wyraziła Komisja Europejska

Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie spółki Energa przez PKN Orlen. Poinformował o tym na twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Otrzymaliśmy pozytywną decyzję KE na przejęcie Energa SA. Skutecznie realizujemy naszą długofalową strategię budowy silnego, multienergetycznego koncernu. Obecna sytuacja pokazuje jak ważne jest tworzenie podmiotów o mocnej rynkowej pozycji, odpornych na wahania koniunktury" - napisał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

PKN Orlen podkreślił, że rozbudowa nowoczesnego segmentu energetycznego pozwoli koncernowi na dalszą dywersyfikację działalności i większe uniezależnienie od czynników makroekonomicznych.

KE wydała zgodę na przejęcie Energi przez PKN Orlen. "Budujemy multienergetyczny koncern"

O planach przejęcia Energi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen poinformował w grudniu 2019 r.

"Ogłosiliśmy wezwanie na 100 proc. akcji Energa SA. Transakcja wpisuje się w strategię PKN Orlen, zakładającą budowę silnego, multienergetycznego koncernu, m.in. poprzez dalszy rozwój obszaru energetyki. Już dziś ten segment generuje ok. 15 proc. naszego zysku EBITDA" - pisał Obajtek na Twitterze. 

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Z kolei Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków
Więcej o: