PiS wymienił prezesa Poczty Polskiej. "To bliski współpracownik Mariusza Błaszczaka"

Prawo i Sprawiedliwość wymieniło prezesa Poczty Polskiej - Przemysława Sypniewskiego zastąpił na tym stanowisku wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot, który jest bliskim współpracownikiem Mariusza Błaszczaka. O planach zmian na tym stanowisku informowała jako pierwsza "Rzeczpospolita".

"PiS zmienił szefa Poczty Polskiej. Nowym prezesem został wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot, bliski współpracownik Mariusza Błaszczaka" - poinformowała w piątek wieczorem "Rzeczpospolita".

Informację o powołaniu nowego prezesa oficjalnie potwierdziła spółka. "Decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 03 kwietnia 2020 roku, zmianie uległ skład Rady Nadzorczej Poczty Polskiej. Rada Nadzorcza Poczty Polskiej przyjęła do wiadomości dymisję Pana Przemysława Sypniewskiego z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Poczty Polskiej i delegowała Pana Tomasza Zdzikota do pełnienia funkcji prezesa Zarządu" - podała Poczta Polska.

"Rz" informowała wcześniej, że dotychczasowy prezes Poczty Polskiej, Przemysław Sypniewski, najprawdopodobniej jeszcze przed końcem tygodnia zostanie zastąpiony przez osobę bardziej lojalną Prawu i Sprawiedliwości. Według informatora gazety taka decyzja była związana z planem PiS dotyczącym przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. W tym celu trybie pilnym zwołano radę nadzorczą państwowej spółki.

Zobacz wideo „Nie ma porównania z poprzednimi kryzysami. To głęboki kataklizm gospodarczy”

PiS chce przeprowadzić wybory korespondencyjnie. Rola Poczty Polskiej ma być kluczowa 

Przypominamy, że PiS chce, aby wybory prezydenckie w tym roku odbyły się w całości korespondencyjnie. Taka decyzja zapadła podczas narady partii, która odbyła się 1 kwietnia. Nie wiadomo, czy projekt wejdzie w życie, gdyż w tym celu trzeba przeprowadzić zmiany w prawie wyborczym, na co nie zgadzają się Jarosław Gowin oraz posłowie Polski Razem należący do rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy. 

W organizacji wyborów niezbędny jest udział Poczty Polskiej. Zadaniem 26 tys. listonoszy będzie przekazanie kart do głosowania. Zgodnie z rządowymi wyliczeniami muszą oni do 10 maja dotrzeć do 14 mln skrzynek pocztowych. 

Poczta Polska jest częścią strategicznej infrastruktury Państwa Polskiego, której zadaniem jest zapewnienie obsługi obywateli oraz władz państwowych nawet w najtrudniejszych warunkach. Jako wyznaczony operator pocztowy jesteśmy zobowiązani do realizacji zadań, które wynikają z ustaw.

- odpowiedziała nam rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek, przypominając, że spółka była zaangażowana w obsługę wyborów dla osób niepełnosprawnych. 

Więcej o: