Wiceminister Kamil Bortniczuk podał się do dymisji. Podążył drogą Gowina, lidera jego ugrupowania

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Kamil Bortniczuk, podał się do dymisji. Należał do Porozumienia i tak jak jego lider, Jarosław Gowin, pragnął zachować wiarygodność. Bortniczuk stanowisko wiceministra objął ledwie cztery miesiące temu.

Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podał się we wtorek 7 kwietnia do dymisji. Miejsce w rządzie Mateusza Morawieckiego zajmował od grudnia 2019 roku. Na konferencji prasowej jako powód podał chęć bycia wiarygodnym, podobnie jak Jarosław Gowin, lider ugrupowania Porozumienie, do którego należy Bortniczuk. Gowin zrezygnował z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki ledwie dzień wcześniej, w poniedziałek 6 kwietnia. Powodem była różnice dot. wyborów korespondencyjnych, na które były minister nie wyraża zgody, ku niezadowoleniu Jarosława Kaczyńskiego. Co interesujące, Bortniczuk też stał się "bohaterem" poniedziałkowego głosowania.

Kamil Bortniczuk podał się do dymisji. Wczoraj wbrew Gowinowi głosował za wyborami korespondencyjnymi

Bortniczuk głosował wbrew linii partii, ale także inaczej niż zapowiadał. To wytknął mu dziennikarz Jacek Nizinkiewicz. Były już wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapowiadał, że nie poprze pomysłu głosowania korespondencyjnego. Ostatecznie jednak zdecydował się oddać głos "za", z czego musiał się tłumaczyć na Twitterze. 

W przeciwieństwie do Grzegorza Pudy, który poparł pomysł przez pomyłkę, Bortniczuk z premedytacją zagłosował "za". Na taką decyzję zdecydował się, ponieważ dużo gorszym rozwiązaniem, jego zdaniem, byłoby głosowanie klasyczne, które jest alternatywą dla głosowania korespondencyjnego. Bortniczuk twierdzi, że w związku z koronawirusem w Polsce, byłoby to znacznie bardziej niebezpieczne. 

Porozumienie Jarosława Gowina wciąż ma przedstawicieli w rządzie. Największe znaczenie ma ministra rozwoju, Jadwiga Emilewicz, która typowana jest jako najpoważniejszy kandydat to zastąpienia Gowina na stanowisku wicepremiera. 

Więcej o: