RMF FM: Odmrażanie Polski zacznie się w sklepach, galeriach i salonach fryzjerskich. Znamy datę

Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że już 20 kwietnia może rozpocząć się pierwsza faza odmrażania polskiej gospodarki. W pierwszej kolejności ma nastąpić w sklepach, galeriach handlowych i salonach fryzjerskich. Co będzie dozwolone?

Już 20 kwietnia obostrzenia nałożone na Polaków mogą zostać nieco poluzowane - ustalił RMF FM. Odmrażanie gospodarki wywołane epidemią koronawirusa rozpocznie się prawdopodobnie w sklepach, galeriach handlowych i salonach fryzjerskich.

Dziś limit osób wpuszczanych do sklepu uzależniony jest od liczby kas. Na każdą może przypaść maksymalnie trzech klientów. Możliwe, że ten rygor zostanie złagodzony, a liczba klientów będzie uzależniona od powierzchni danego sklepu.

Galerie handlowe będą mogły otworzyć sklepy odzieżowe. Tu będą jednak obowiązywać limity, a zakupy możliwe bez maseczki i rękawiczek nie będą dozwolone. Ważną zasadą będzie przestrzeganie dystansu co najmniej dwóch metrów pomiędzy klientami.

Czytaj też: Kosmetyczki nie mogą pracować, oddają środki ochrony szpitalom. Pomagają klienci. "Dostałam 2,5 tys. zł"

Złagodzenie rygorów ucieszy też właścicieli zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. I one będą mogły wznowić działalność, przestrzegając narzuconych limitów dotyczących liczby osób przebywających w lokalu.

Zobacz wideo Największy kryzys tego pokolenia? „Morawiecki ma rację, że to będzie coś dramatycznego”. Marek Belka gościem Łukasza Kijka w programie 'Studio Biznes'

Czy Polska częściowo zniesie ograniczenia? Kilka europejskich krajów już to zrobiło

Michał Dworczyk, szef KPRM, goszcząc na antenie TVN24, stwierdził, że po świętach część ograniczeń może zostać zniesiona. - Wiele krajów planuje takie działania, w tym nasi sąsiedzi - wyjaśnił.

Decyzję o częściowym zniesieniu ograniczeń podjęli m.in. Czesi. Adam Vojtech, szef resortu zdrowia, zapowiedział, że sklepy budowlane i papiernicze prawdopodobnie będą mogły wznowić działalność.

Odmrażanie gospodarki będzie też postępować w Austrii. Od 14 kwietnia mają zostać otwarte nie tylko sklepy z produktami koniecznymi do życia o powierzchni poniżej 400 mkw - warunkiem jest spełnienie ścisłych wytycznych dot. noszenia masek, dezynfekcji oraz liczby klientów w sklepie.

Więcej o: