Tarcza antykryzysowa 3.0. Kredytobiorcy w programie "Rodzina na swoim" z pomocą od państwa

Osoby, które spłacają kredyty w ramach programu "Rodzina na swoim" będą otrzymywać od państwa dopłaty do odstetek przez dłuższy czas.

Tarcza antykryzysowa to zbiór ustaw, których celem jest pomoc przedsiębiorcom oraz innych obywatelom poszkodowanym w ostatnich tygodniach. Na przestrzeni miesiąca doczekała się już dwóch odsłon, w tarczy 3.0 zajęto się tematem m.in. łatwiejszego zwalniania pracowników oraz obniżania wynagrodzeń, ale także pomocy osobom posiadającym kredyty mieszkaniowe. 

Tarcza antykryzysowa 3.0. Wieloletni kredytobiorcy oraz uczestnicy programu "Rodzina na swoim" mogą liczyć na pomoc 

Jak podaje "Rzeczpospolita", kredytobiorcy w programie "Rodzina na swoim" mogą złożyć wniosek, dzięki któremu do okresu stosowania dopłat nie będzie wliczany czas, w którym kredyt był zawieszony. Przypominamy, że w ramach tego programu państwo opłaca przez pewien czas połowę odsetek. 

Ponadto, z pomocy skorzystać będą mogły osoby, które zapożyczyły się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, kiedy to z powodu rosnącej inflacji oprocentowanie kredytów uległo znacznemu podwyższeniu. Chodzi o ustawę z listopada 1995 roku o pomocy państwa w spłacie kredytów. Kredytobiorcy, których dotyczą przepisy, będą mogli zawiesić kredyty na okres dwóch kwartałów, a przy tym nie stracą korzyści wynikających z ustawy. 

Z rozwiązań wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej 3.0 skorzystać będą mogły organizacje pozarządowe bądź centra handlowe poprzez złożenie wniosku o obniżenie kosztów użytkowania wieczystego proporcjonalnie do liczby, w dni, w których były zamknięte. Obywatele będą mieć natomiast odroczone opłaty z tego tytułu do 31 stycznia 2021 roku. 

Rząd planuje wprowadzić dopłaty do czynszów 

Przypominamy, że rząd chce także ruszyć z programem dopłat do czynszów dla osób, które mają uszczuplone dochody. Dotacje mają sięgać 1500 zł i być wypłacane z mocą wsteczną. By środki otrzymać, trzeba będzie jednak spełnić kryteria. Kluczowy ma byc metraż mieszkania.

Więcej o: