Tarcza antykryzysowa to zbiór ustaw, których celem jest pomoc przedsiębiorcom oraz innych obywatelom poszkodowanym w ostatnich tygodniach. Na przestrzeni miesiąca doczekała się już dwóch odsłon, w tarczy 3.0 zajęto się tematem m.in. łatwiejszego zwalniania pracowników oraz obniżania wynagrodzeń, ale także pomocy osobom posiadającym kredyty mieszkaniowe.
Jak podaje "Rzeczpospolita", kredytobiorcy w programie "Rodzina na swoim" mogą złożyć wniosek, dzięki któremu do okresu stosowania dopłat nie będzie wliczany czas, w którym kredyt był zawieszony. Przypominamy, że w ramach tego programu państwo opłaca przez pewien czas połowę odsetek.
Ponadto, z pomocy skorzystać będą mogły osoby, które zapożyczyły się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, kiedy to z powodu rosnącej inflacji oprocentowanie kredytów uległo znacznemu podwyższeniu. Chodzi o ustawę z listopada 1995 roku o pomocy państwa w spłacie kredytów. Kredytobiorcy, których dotyczą przepisy, będą mogli zawiesić kredyty na okres dwóch kwartałów, a przy tym nie stracą korzyści wynikających z ustawy.
Z rozwiązań wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej 3.0 skorzystać będą mogły organizacje pozarządowe bądź centra handlowe poprzez złożenie wniosku o obniżenie kosztów użytkowania wieczystego proporcjonalnie do liczby, w dni, w których były zamknięte. Obywatele będą mieć natomiast odroczone opłaty z tego tytułu do 31 stycznia 2021 roku.
Przypominamy, że rząd chce także ruszyć z programem dopłat do czynszów dla osób, które mają uszczuplone dochody. Dotacje mają sięgać 1500 zł i być wypłacane z mocą wsteczną. By środki otrzymać, trzeba będzie jednak spełnić kryteria. Kluczowy ma byc metraż mieszkania.