Gazprom ugiął się i uznał wyrok Trybunału Arbitrażowego. Rosjanie mają oddać PGNiG 6 mld złotych

PGNiG zakończyło pomyślnie swój spór z Gazpromem. Rosyjska spółka uznała wyrok Trybunału Arbitrażowego i poinformowała, że niezwłocznie go zrealizuje. Gazprom będzie musiał oddać ok. 6 mld złotych i skorygować ceny gazu.

Gazprom poinformował, że zrealizuje postanowienia z wyroku Trybunału Arbitrażowego, który w sporze z PGNiG rozstrzygnął na korzyść polskiej spółki. Gazprom oświadczył, że skoryguje faktury wystawione za dostawy w marcu i kwietniu 2020 roku. 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje, że przychylnie przyjęło deklarację Gazpromu o stosowaniu nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego ustalonych na mocy wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca 2020 roku. [..] Deklaracja Gazpromu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom PGNiG co do pełnej i niezwłocznej realizacji wyroku Trybunału Arbitrażowego.

 - czytamy w komunikacie PGNiG. Spółka oczekiwała, że Gazprom skoryguje faktury do 23 kwietnia. Gdy to się nie stało, na stronie PGNiG pojawiło się oświadczenie, w którym oficjalnie przedsiębiorstwo oskarżyło Rosjan o celowe niestosowanie się postanowień wyroku. Spółka postanowiła też zapłacić za dostawy gazu wg. nowego cennika a nie danych z faktur. Dopiero to sprawiło, że Gazprom wystosował swoje oświadczenie, w którym zobowiązuje się do korekty faktur. 

Zobacz wideo W Oslo autobusy jeżdżą na paliwie ze śmieci

Gazprom powinien oddać 6 mld złotych PGNiG

Spór między spółkami ciągnął się od 2014 roku, kiedy to PGNiG złożyło pozew przeciwko Gazpromowi. Po sześciu latach Trybunał Arbitrażowy uznał, że rosyjska spółka w istocie nadużywała swojej dominującej pozycji i zawyżała ceny gazu. W wyroku ustalono nowy cennik, który obowiązywał wstecz, od momentu formalnego rozpoczęcia sporu, czyli od 2014 roku. Jak wyliczyło PGNiG, Gazprom będzie musiał polskiej spółce oddać ok. 1,5 mld dolarów, czyli w przeliczeniu 6 mld złotych. Gazprom zadeklarował na razie korektę tylko dwóch ostatnich faktur, więc o odzyskanie zwrotu za wszystkie rachunku od 2014 roku, może być niełatwe.