Brak wody powodem przerw w dostawach prądu? IMGW: Tak sucho nie było nigdy

Niektóre elektrownie, które wodę czerpią z rzek, mogą być wkrótce zmuszone do przerw w działalności - ostrzega ekspert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego. "Tak sucho nigdy nie było" - wyjaśnia instytucja.

Susza przybiera coraz bardziej katastrofalną postać. Eksperci ostrzegają, że dalszy brak opadów może doprowadzić do kłopotów nie tylko w rolnictwie. W Polsce wskaźnik wilgotności gleby w płytkiej warstwie spadł poniżej 30 proc., a miejscami poniżej 20 proc.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Paloma nad Wisłą. Sprawdź jak firmy radzą sobie w dobie zagrożenia

Jak informuje IMGW od lutego w Polsce susza i niedobór wody występuje niemal w całej Polsce. - Wszyscy musimy zacząć działać. Stosowne rozwiązania systemowe trzeba wdrażać w tempie ekspresowym. A samorządy muszą szukać prostych i szybkich rozwiązań retencyjnych. Kluczem do rozwiązania problemu jest również każdy z nas. Musimy dbać i oszczędzać bezcenną wodę w życiu codziennym, w pracy, na każdym kroku - ostrzega Instytut w swoim komunikacie.

Elektrownie zagrożone przez suszę? Eksperci ostrzegają

Rzecznik instytucji w rozmowie z PAP wyjaśnia, że problemem może okazać się niski stan rzek. - Są elektrownie w Polsce, które pobierają wodę bezpośrednio z rzeki. Jeżeli ich poziom będzie opadał, będzie rosła też temperatura wody, przez co możliwy jest scenariusz, w którym część konwencjonalnych elektrowni będzie musiała ograniczyć produkcję - wyjaśnił.

Retencja może pomóc. Ale trzeba czekać długie lata

IMGW zwraca też uwagę na fakt, że w zeszłym roku rząd przyjął założenia do Programu Rozwoju Retencji. Jej obecny poziom wynosi w Polsce niewiele,  6,5 proc. Wzrost do 15 proc. zajmie wiele lat - uzyskanie takiego poziomu przewidywane jest bowiem dopiero w 2027 roku.

Do tego czasu niezbędne są działania ze strony wszystkich obywateli. - Oszczędzajmy wodę przy zmywaniu naczyń, zachowajmy rozsądek przy podlewaniu ogródków. Jeśli to możliwe, wdrażajmy recykling wody - zachęcają eksperci IMGW.

Dramatycznie niski stan wody w Wiśle. Dalej spada

O tym jak sucha jest tegoroczna wiosna świadczy stan wody w Wiśle. Z danych udostępnianych przez portal IMGW wynika, że w ciągu ostatniej doby spadł on aż o 4 cm, i w czwartek 23 kwietnia rano (na godzinę 8:00) wynosił 57 cm. 1 maja wynik był jeszcze bardziej alarmujący - pomiar w tej samej stacji wskazał zaledwie 46 cm. W ciągu następnych dni przewidywany jest dwucentymetrowy wzrost, jednak prognoza na najbliższy poniedziałek wskazuje ponowny spadek.

Czytaj też: Gdzie w Polsce może zabraknąć wody? Na pytania o suszę odpowiada ekohydrolog prof. Maciej Zalewski

Więcej o:
Komentarze (156)
Brak wody powodem przerw w dostawach prądu? IMGW: Tak sucho nie było nigdy
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 34 razy 26

  Tymczasem w Łodzi przeznaczono kilka milionów na budowę zbiorników retencyjnych na niewielkich rzeczkach, co wzbudziło automatyczny sprzeciw PiS. Myślę jednak, że gdyby Łódź chciała pomagać sierotom, to PiS też by zaprotestował. Oni nie myślą, oni protestują.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 25 razy 19

  Jak przekopiemy Mierzeję to wody będzie tyle że będzie można budować port w Radomiu.

 • kka69

  Oceniono 20 razy 18

  A w spółce Wody Polskie wydają na same pensje 60 mln pln rocznie.
  Brawo.

 • gazeciar89

  Oceniono 15 razy 15

  odkad pisiorstwo przejelo wladze, wszystkie plagi spadaja na ten biedny kraj

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 23 razy 15

  Trzeba będzie wodę importować z Surinamu żeby móc zrealizować pislamski plan prostowania rzek i budowania wielkich wodnych autostrad.

 • bbbzzz

  Oceniono 32 razy 12

  "oszczędzać wodę z kranu" - woda w kranach to 12% zużycia wody w Polsce. W d.. to mam a nie będę oszczędzał, bo to bez znaczenia. Niech rząd zajmie się energetyką wreszcie bo tam jest wykorzystywana większość wody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX