Wisła wysycha. Dramatycznie niski stan wody, w tym tygodniu w Warszawie opadnie do zaledwie 50 cm

Tak suchej wiosny już dawno nie mieliśmy. Od wielu tygodni na ogromnym obszarze Polski nie spadła kropla deszczu - a prognozy nie są optymistyczne. Susza często obrazowana jest zdjęciami Wisły w okolicach Warszawy. Stan wody rzeki w stolicy spadł już poniżej 60 cm, a będzie jeszcze gorzej i to już za chwilę.
Zobacz wideo Co problemie wody sądzą kandydaci na prezydenta?

Najpierw była ciepła i bezśnieżna zima, potem wiosna bez deszczu. Stan wody wielu polskich rzek jest bardzo, bardzo niski. Widać to między innymi na Wiśle. Jednym z najczęściej cytowanych pomiarów jest ten ze stacji hydrologicznej Warszawa-Bulwary. 

Wisła w Warszawie z bardzo niskim stanem wody

Stan wody na tej stacji określany jest jako dolny w strefie niskiej - i obniża się z dnia na dzień. Z danych udostępnianych przez portal IMGW wynika, że w ciągu ostatniej doby spadł on aż o 4 cm, i w czwartek 23 kwietnia rano (na godzinę 8:00) wynosił 57 cm. Według prognoz w piątek ma spaść do 52 cm, w sobotę sytuacja ma się lekko poprawić (w weekend spodziewany jest deszcz, ale nie pomoże on zbyt wiele) i stan wody ma wzrosnąć do 54 cm, by w niedzielę wrócić do 52 cm. 

To dramatycznie mało. Dla porównania: w ubiegłym roku, wiosną, która była bardzo sucha, stan wody w Wiśle w Warszawie po 20 kwietnia zbliżał się do 90 cm. W rekordowo suchym 2015 r. Wisła miała w najgorszym momencie 26 cm głębokości - tyle że to był koniec sierpnia, bo bardzo upalnym i suchym lecie! To absolutnie minimum w tym roku wydaje się być w zasięgu ręki - być może tygodni, a nie miesięcy. 

Mało wody w rzekach w całej Polsce

Problemy z wodą są oczywiście nie tylko w Warszawie. W całej Polsce mamy do czynienia z niżówką hydrologiczną. Widać to na poniższych mapach udostępnionych przez IMGW. 

Niżówka hydrologiczna to jeszcze nie susza. By wystąpiła susza hydrologiczna (jedna z czterech rodzajów suszy, poza nią mamy jeszcze meteorologiczną - związaną z opadami, hydrogeologiczną - wodami podziemnymi i rolniczą - z glebami), na niski stan wody musi nałożyć się jeszcze jeden czynnik, który sprawdzają hydrolodzy - przepływ. Jeśli spadnie on poniżej pewnego poziomu, to mamy do czynienia z suszą hydrologiczną. Obecnie - to stan na 23 kwietnia, susza hydrologiczna obserwowana jest w 40 stacjach hydrologicznych IMGW-PIB (na 500 ogółem), głównie na południowym zachodzie Polski. Widać to na mapach udostępnianych na stronie stopsuszy.imgw.pl, gdzie wskaźników suszy jest znacznie więcej. 

Susza hydrologiczna.Susza hydrologiczna. Źródło: portal stopsuszy.imgw.pl

Więcej na temat suszy pisaliśmy tutaj: Płonące lasy to pierwszy sygnał. Nadciąga susza, choć tak naprawdę nie odeszła daleko

Więcej o:
Komentarze (57)
Wisła wysycha. Dramatycznie niski stan wody, w tym tygodniu w Warszawie opadnie do zaledwie 50 cm
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 32 razy 26

  Kogo obchodzi jakaś woda w glebie ? Ważne dla "rządu" jest zwalczanie LGBT, liberalizmu i prądów oświeceniowych ...

 • gprzem

  Oceniono 22 razy 22

  To efekt działania kolejnych ministrów rolnictwa. W całej Polsce osusza się podmokle łąki, likwiduje tereny zalewowe, gnębi się bobry, wycina drzewa, ze zbiorników wodnych spuszcza się wodę na zimę- np. Jeziorsko, likwiduje się tereny zielone w miastach i wokół miast, zasypuje stawy, likwiduje zielone miedze pomiędzy polami, coraz więcej rynien deszczowych wpuszcza się do kanalizacji. Teraz nagle zdziwienie, ze brak wody.
  Nawet nie ma zespołu rządowego do walki z brakiem wody.

 • jo81

  Oceniono 19 razy 19

  hehehe droga wodna Morawieckiego heheheh dla kajakow chyba ! brawo my i robimy k.wa przekop mierzeji i 200 terenowek dla " Wody Polskie" i spolka.. jakie k.wa wody???

 • eurythmics

  Oceniono 16 razy 16

  Koronawirus, susza, pożary i jeszcze w maju wybory...
  Ciężki ten 2020 rok dla Polski. Przynajmniej jego pierwsza połowa.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 12 razy 12

  Przeca to dopust boży za tych antychrystów lewaków i za tych cyklistów, za LGBT, za dżędera, za te baby co zamiast przy garach to jakiegoś równuprawnienia kcą, za to że ludziska na tacę nie dają tyle ile powinny, za to że Pis nie ma jeszcze 100% poparcia, za istniejący II sort - za to wszystko Pambuk pokarał brakiem wody!
  Ale nasz rząd ma pomysł - zbuduje się w ramach projektu Wisła+ rurociągi z Odry i Bugu i będzie tłoczyć się wodę w okolice Skawiny i będzie śóweren mógł spotykać się na imprezach okolicznościowych śpiewając "płyni Wisłą, płynie".

 • pioneer

  Oceniono 15 razy 11

  A chcieli odtwarzać żeglugę śródlądową.

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 13 razy 9

  Zobacz Europo jak można pięknie się bawić.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 6 razy 6

  Sie martwicie ,PiS zamówi msze o deszcz i będzie git.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX