Znikają godziny dla seniorów. Wraz z odmrażaniem gospodarki ważne zmiany w prawie handlowym

4 maja rozpoczął się drugi etap rozmrażania gospodarki, który przyniósł wiele zmian w handlu. Otwarto galerie handlowe, a godziny dla seniorów zostały ostatecznie zniesione.

Rząd w połowie kwietnia przedstawił plan odmrażania gospodarki. Jego drugi etap rozpoczął się w poniedziałek 4 maja. Jedna ze zmian dotyczy godzin dla seniorów. 

Godziny dla seniorów zniesione

Od poniedziałku 4 maja godziny dla seniorów już nie obowiązują. Wprowadzono je 31 marca 2020 roku i między godziną 10:00 a 12:00 pozwalały robić zakupy tylko osobom powyżej 65. roku życia.

Rozwiązanie niemal od początku było krytykowane, a zmiany postulowały Polska Izba Handlu i Dystrybucji oraz Polska Izba Handlowa. Godziny dla seniorów hamowały sprzedać i generowały wiele problemów, zamiast je rozwiązywać. Rząd na apele pozostał głuchy i żadnych zmian nie wprowadził, nie licząc zniesienia obowiązywania godzin dla seniorów w dwa ostatnie weekendy.

Galerie handlowe już otwarte

Drugi etap rozmrażania gospodarki zakładał pierwotnie otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych oraz sklepów budowlanych w weekendy. Przyśpieszono jednak otwarcie galerii handlowych, które przesunięto z trzeciego na drugi etap, który rozpoczął się 4 maja. Plany rządu dotyczące odmrażania gospodarki są więc elastyczne i zależne od rozwoju epidemii w Polsce, który co tydzień ma oceniać Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz wideo Czy grozi nam zamknięcie sklepów? Dworczyk: To nieprawda

W galeriach handlowych obowiązuje zasada ograniczonej liczby osób analogiczna do tej z dużych sklepów - na 15 mkw. przypada jedna osoba w sklepie. Nie wszystkie sklepy zostały jednak otwarte, ze względu na zbyt wysoki czynsz i ryzyko utraty rentowności, sieci wypowiadają umowy najmu galeriom. W pozostałych sklepach będzie można jednak robić zakupy bez ograniczeń godzinowych.

Więcej o: