Dla kogo postojowe? Eksperci: Nie wiadomo, jak rozumieć pogorszenie sytuacji materialnej

Eksperci od podatków twierdzą, że przepisy nie są jednoznaczne, jeśli chodzi o przyznawanie kolejnych transz postojowego osobom pracującym na umowie zlecenie i umowę o dzieło. W efekcie ci, których przychody nieznacznie się poprawią, ale i tak będą niższe niż przed wybuchem pandemii, wsparcia mogą nie otrzymać.

Osoby, które świadczą pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (o dzieło lub zlecenie), mogą korzystać z tarczy antykryzysowej. Należy się im świadczenie postojowe wynoszące - w większości przypadków - 2080 zł miesięcznie.

Komu należy się postojowe? ZUS nie jest pewien, eksperci się głowią

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wyjaśnia, że z tego, co wie, wiele osób o kryteriach przyznawania postojowego próbowało zaczerpnąć wiedzy u źródła - w ZUS. - Nie uzyskali jednolitego stanowiska. To pokazuje, że jest problem z rozumieniem tego przepisu, który jest bardzo niejednoznaczny - stwierdza.

Zobacz wideo Biznes Walczy - ApartHotel

O co chodzi? Postojowe można pobierać przez maksymalnie trzy miesiące, za każdym razem trzeba składać odpowiedni wniosek. Z pierwszym nie ma raczej problemu, pojawia się on, kiedy pracujący na umowie cywilnoprawnej chce wystąpić o kolejne. I w tym drugim wniosku musi wskazać, że sytuacja opisana w pierwszym nie uległa poprawie. 

- Nie wiadomo, jak rozumieć pogorszenie sytuacji materialnej - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW. Jego zdaniem niejasność prawa jest nawet jeszcze większa. - W przepisie nie ma mowy o przychodzie, więc najprawdopodobniej o niego nie chodzi - stwierdza.

W maju zarobisz więcej niż w kwietniu, ale mniej niż w marcu. Co z postojowym?

Dlaczego rozstrzygnięcie interpretacji przepisów jest istotne? Bo część pracujących nie wie, czy tarcza jednak ich obejmie.

Jak wyjaśnił już na początku maja w swojej analizie Mikołaj Fidziński, przedsiębiorca, którego przychody spadły z 10 do np. siedmiu tys. w kwietniu, a potem do sześciu tys. w maju, ma prawo wnioskować o drugie postojowe. Co jednak się stanie, gdy ten sam przedsiębiorca w czerwcu uzyska przychód w wysokości np. sześciu i pół tys. zł? Czy za czerwiec takiemu przedsiębiorcy będzie się należeć trzecie postojowe? Jego przychód jest wyższy niż w poprzednim miesiącu - a więc sytuacja uległa poprawie. Jednocześnie jest znacznie niższy niż przed wybuchem pandemii. O co chodziło ustawodawcy w przepisie? Nie zostało to wyjaśnione.

Czytaj też: Ewa Kulesza, twórczyni GIODO: Za przekazanie Poczcie danych Polaków grozi kara finansowa

Katarzyna Przyborowska, radczyni prawna, w rozmowie z "DGP" przyznaje, że w przypadku odmowy wypłaty postojowego wnioskodawca będzie mógł odwołać się do sądu. - To wszystko zajmie dużo czasu, a świadczenie jest potrzebne teraz - podkreśla.