Godziny dla seniorów. Czy nadal obowiązują obostrzenia w sklepach?

Jedno z najistotniejszych obostrzeń wprowadzonych z racji epidemii koronawirusa, czyli godziny dla seniorów, zostały zniesione od 4 maja. Oznacza to, że od tego tygodnia zakupy w sklepach można o dowolnej porze.

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone 31 marca w czasie rozwoju epidemii koronawirusa. Według przepisów w godz. 10-12. w sklepach przebywać mogły osoby w wieku powyżej 65. roku życia. Od 20 kwietnia godziny dla seniorów obowiązywały jedynie od poniedziałku do piątku. Podczas wejścia w życie II etapu odmrażania gospodarki rząd zdecydował się na kolejny krok. 

Zobacz wideo

Godziny dla seniorów. Czy dalej obowiązują?

Zgodnie z najnowszymi przepisami od poniedziałku 4 maja przepisy o godzinach dla seniorów przestały obowiązywać. Oznacza to, że od tego tygodnia również w godz. 10-12 przebywać będą mogły osoby w wieku poniżej 65. roku życia. Obostrzenia w tej kwestii trwały więc ponad miesiąc i były krytykowane przez przedsiębiorców oraz sieci handlowe.

"W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in. że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego" - czytamy w uzasadnieniu rządowego rozporządzenia.

Zniesione godziny dla seniorów, ale nie tylko. Co wprowadzono w drugim etapie luzowania gospodarki?

Wprowadzenie drugiego etapu odmrażania gospodarki zostało zapowiedziane jeszcze przed majówką. Zgodnie z nim od 4 maja w reżimie sanitarny otwarte zostały galerie handlowe, ale także miejsca noclegowe i hotele oraz muzea. Od 6 maja funkcjonować mogą niektóre żłobki oraz przedszkola. Ostateczna decyzja zależy od rady gminy po konsultacjach z sanepidem. Luzowanie restrykcji nie wiąże się jednak ze zmniejszeniem środków ostrożności, o co apelował sam premier Mateusz Morawiecki

Więcej o: