W środę konferencja Mateusza Morawieckiego i decyzja o kolejnym etapie odmrażania gospodarki

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w środę podane zostaną szczegóły i zasady wprowadzenia III etapu znoszenia obostrzeń. Według wcześniejszych deklaracji ministra zdrowia w etapie tym można spodziewać się otwarcia salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy restauracji z ogródkami.
Zobacz wideo Rząd proponuje „Tarczę Antykryzysową 2.0”. Co dalej?

- W III etapie odmrażania gospodarki, tak jak było założone i tak jak zakładaliśmy, będą uwzględnione zakłady fryzjerskie. Więc w III etapie one się znajdą, ale daty określimy w środę na konferencji prasowej - powiedział we wtorek rozmowie z Polską Agencją Prasową Piotr Müller. Briefing prasowy rządu ma odbyć się około południa.

Koronawirus w Polsce - III etap odmrażania gospodarki przewiduje otwarcie m.in. salonów fryzjerskich

Wcześniej otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich zapowiedział też minister zdrowia Łukasz Szumowski. W programie "Gość Radia ZET" polityk przyznał, że prowadzone są konsultacje z branżą, która będzie musiała przygotować się na szczegółowe wytyczne w nowym reżimie sanitarnym.

- Jest duża szansa, duże prawdopodobieństwo, że fryzjerzy czy kosmetyczki będą otwarci od najbliższego poniedziałku. Konsultujemy to z branżą i patrzymy na efekty odmrażania sprzed tygodnia - dodał Łukasz Szumowski. Na razie nie przedstawiono jednak konkretnych wytycznych, jakie musiałyby spełnić te miejsca.

Minister mówił też o możliwości ponownego otarcia lokali gastronomicznych. Dotyczyłoby to zwłaszcza tych restauracji, które mają ogródki. - Gastronomia w sposób bezpieczny, na wolnym powietrzu, przy zachowaniu dystansu - możemy powoli do tego wracać - dodał polityk.

Na razie nie wiadomo, czy łagodzenie obostrzeń obejmie także Śląsk, gdzie od kilku dni obserwowany jest wzrost zakażeń koronawirusem. Ogniskiem epidemii w tym województwie są kopalnie. - Gdyby nie kilka województw, głównie Śląsk, to mielibyśmy opanowaną sytuację i moglibyśmy powiedzieć, że mamy tendencję spadkową. Jeśli uda się odizolować kopalnie, to nie ma takich przesłanek, żeby zamykać cały Śląsk. Tym bardziej, że jest to skupione tylko w tych powiatach, gdzie te kopalnie są zlokalizowane - dodaje minister zdrowia, podkreślając, że decyzje podejmowane będą na podstawie najnowszych danych epidemiologicznych. 

--

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: