Kolejne obniżone prognozy dla Polskiego PKB. EBOR: Przez koronawirus kryzys większy niż 2008 roku

Prognozy dla Polski są coraz gorsze. Po obniżeniu szacunków przez S&P, to samo zrobił EBOR. Kryzys wywołany przez koronawirus, będzie większy niż ten w latach 2008-2009.

Polska odnotuje spadek PKB o 3,5% w tym roku z powodu pandemii COVID-19 zaś w 2021 r. wzrost PKB Polski wyniesie 4%, prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). W listopadzie ub.r. EBOR prognozował, że PKB Polski wzrośnie w 2020 r. o 3,5%. To już kolejna zmniejszona prognoza PKB dla Polski. Parę dni wcześniej nowe szacunki opublikowała agencja S&P.

EBOR wskazał w raporcie, że wpływ koronawirusa na gospodarkę polską będzie poważniejszy niż w przypadku światowego kryzysu finansowego w latach 2008-2009, ponieważ nasz kraj jest silnie zintegrowany z globalnymi łańcuchami wartości oraz z powodu dużego znaczenia małych i średnich firm w zatrudnieniu, których działalność została w dużej mierze zatrzymana. Zdaniem instytucji, poprawa będzie zależeć od stopniowego złagodzenia krajowych restrykcji oraz powrotu do "normalności" w II poł. roku.

Zobacz wideo Gowin o spadku PKB i prognozowanym bezrobociu

Nie tylko PKB Polski. EBOR obniża prognozy dla całego regiony Europy Środkowej i krajów bałtyckich

EBOR obniżył również prognozę tegorocznego PKB dla regionu Europy Środkowej i krajów bałtyckich i przewiduje spadek PKB o 4,3 proc. i wzrost PKB o 4,3 proc. w 2021 roku.

Kryzys był ogromnym szokiem, a wyjście z niego będzie trudne. Nie jest to czas na angażowanie się w nacjonalizm gospodarczy i protekcjonizm, ale czas na kształtowanie lepszej przyszłości dzięki międzynarodowemu zaangażowaniu w wolny handel, łagodzeniu zmian klimatu i współpracy gospodarczej

- powiedziała główna ekonomistka EBOR-u Beata Javorcik, cytowana w komunikacie poświęconym raportowi. "Jeśli dystansowanie społeczne utrzyma się znacznie dłużej, niż się spodziewano, recesja może być dużo głębsza, a poziomy produkcji na mieszkańca z 2019 r. nie zostaną ponownie osiągnięte w najbliższych latach" - czytamy w raporcie.

Ogółem, PKB w krajach objętych analizą EBOR-u ma spaść o 3,5 proc. w tym roku i wzrosnąć o 4,8 proc. w 2021 r.

EBOR inwestuje w rynki wschodzące od Europy Środkowej i Wschodniej po Azję Środkową i Bliski Wschód oraz Afrykę Północną. Prawdopodobnie wszystkie kraje EBOR wpadną w recesję w tym roku, z niewielką liczbą wyjątków, m.in. w Turkmenistanie i Uzbekistanie oraz w Azji Środkowej i Egipcie, podano także.

Więcej o: