Wakacje w Grecji możliwe. Premier: otwarcie granic już od 15 czerwca

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zapowiedział, że sezon turystyczny zostanie otwarty od 15 czerwca. Od lipca przywrócone zostaną natomiast połączenia lotnicze z najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi.

Wraz z sukcesywnym odmrażaniem europejskich gospodarek, coraz częściej pojawiającym tematem jest otwarcie granic dla zagranicznych turystów. Takie plany ma m.in. Turcja, w której mają zostać wprowadzone certyfikaty dla regionów wolnych od epidemii. Sezon turystyczny wkrótce chce otworzyć także Grecja, dla której branża turystyczna stanowi 20 proc. PKB

Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Grecja otwiera sezon turystyczny już od 15 czerwca

Jak podaje "The Guardian", w środę 20 maja premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w przemówieniu zapowiedział, że sezon turystyczny zostanie otwarty od 15 czerwca. Turyści odwiedzający Grecję będą losowo poddawani testom na obecność koronawirusa. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami musieliby oni przejść 14-dniową kwarantannę. Premier zapowiedział także, że od 1 lipca przywrócone zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze z miejscowościami turystycznymi. 

Mitsotakis przypomniał w orędziu o roli turystyki dla greckiej gospodarki. Zaznaczył także, że placówki hotelowe będą funkcjonować w reżimie sanitarnym, co w połączeniu z testami przeprowadzanymi na przyjezdnych uchroni Grecję przed nawrotem epidemii. 

Grecja przyspiesza sezon turystyczny. Rząd zachęca zagranicznych turystów przez niższe podatki 

Początkowo Grecja miała otworzyć się na turystów od lipca. Szybki spadek zachorowań spowodował jednak, że sezon turystyczny zostanie otworzony o dwa tygodnie szybciej. Grecja zamierza zachęcić zagranicznych turystów do odwiedzenia kraju poprzez obniżenie podatków. Mitsotakis zapowiedział wprowadzenie obniżki opłat transportowych z 24 do 13 proc. W czasie sezonu turystycznego niższe opłaty mają dotyczyć również kawy oraz napojów bezalkoholowych. 

Według szacunków podanych przez "The Guardian" w optymistycznym scenariuszu kraj może odwiedzić 1/3 zagranicznych turystów, co w ubiegłym roku. 

Więcej o: