Kolonie i obozy jednak możliwe? Szumowski: Decyzje w tej sprawie zapadną za tydzień lub dwa

- Myślę, że w ciągu tygodnia do dwóch tygodni będziemy mogli powiedzieć, jaki mamy stan epidemiczny i jak przewidujemy rozwój epidemii na lipiec i sierpień - powiedział Łukasz Szumowski podczas wideokonferencji.
Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Obozy i kolonie jednak możliwe? Szumowski wyjaśnia 

Minister zdrowia doprecyzował, że przy podejmowaniu decyzji o możliwości organizacji obozów i kolonii,  będzie brany pod uwagę stan zaawansowania epidemii oraz możliwość wypracowania precyzyjnych wytycznych dla branży, a także sposobów postępowania w konkretnych sytuacjach.

Po pierwsze, zależy to od stanu zaawansowania epidemii, na ile wypłaszczamy, na ile spadamy w dół z liczbą nowych zachorowań, po drugie, musimy opracować z branżą bardzo precyzyjne regulaminy i metody postępowania w sytuacji, gdy jedno np. z dzieci będzie chore

- powiedział, wyjaśniając, że do rozstrzygnięcia byłyby kwestie, czy w takiej sytuacji np. cały obóz należy objąć kwarantanną, czy rodzice mieliby zabrać chore dzieci do domów. Szumowski zaznaczył, że z pewnością zostanie przygotowane rozwiązanie, które - jak powiedział - będzie mogło zostać wdrożone na czas wakacji.

Odmrożenie gospodarki krok po kroku  

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Według stanu na dziś zajęcia w szkołach i przedszkolach mają być zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu. Od 25 maja wznowione mają zostać zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie możliwe przeprowadzanie konsultacji z nauczycielami. Mają być także wznawiane zajęcia w domach kultury.

>>> Czytaj także: Kiedy będą mogły odbyć się wesela? Jadwiga Emilewicz podaje wstępną datę

Więcej o: