Limity osób na plażach i kąpieliskach. Państwowy Zakład Higieny podał wytyczne na wakacje

Podczas najbliższych wakacji będą nam towarzyszyć pewne uniedogodnienia. Państwowy Zakład Higieny podał wytyczne, wśród których znalazły się zapisy o limitach osób na plażach i kąpieliskach.

Branża turystyczna w Polsce powoli przygotowuje się do sezonu letniego. Wszystko wskazuje na to, że krajowe wakacje odbędą się bez większych zakłóceń. RMF FM dotarło do pisma Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w którym zawarte zostały zalecenia dla samorządów, organizatorów kąpielisk, a także użytkowników. 

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Limity plażowiczów i kąpiących się w kąpieliskach. To najważniejsze zalecenia na wakacje 

Zgodnie z treścią pisma wysłanego przez NIZP-PZH do Głównego Instytutu Sanitarnego najistotniejsze wytyczne dotyczą ograniczenia skupisk ludzi. Z tego powodu zaleca się, aby osoby odpoczywające na plaży, pomostach, bądź pływające w kąpieliskach, zachowały dystans dwóch metrów. 

Jak podaje RMF FM, Państwowy Zakład Higieny zaleca, aby obserwować liczbę osób przebywających na plaży w jednym momencie. Jedną z sugestii jest podzielenie plaży na kilka sektorów i określenie odgórnych limitów. Aby zobrazować, jak wyglądałyby plaże w nowej rzeczywistości, warto przytoczyć fragment pisma, według którego "optymalnie byłoby, aby na plaży przebywało ok. 1/3 przeciętnej dziennej liczby odwiedzających z typowego sezonu letniego". Osoby na kąpieliskach powinny mieć natomiast dla siebie po sześć metrów kwadratowych. 

Zaznaczamy, że pismo PZH to na razie zalecenia. Póki co nie wiadomo, czy będą one prawnie umocowane. 

Bon turystyczny ma zachęcić Polaków do spędzania wczasów w Polsce

Zachowanie dystansu społecznego na polskich plażach może być o tyle trudne, że wiele osób zdecyduje się spędzić wakacje w kraju. Impuls krajowej turystyce ma dać wprowadzenie bonu turystycznego, co zapowiada minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają otrzymać 1000 zł na wakacje. Jedynym warunkiem jest spędzenie ich w Polsce. Bony turystyczne mają być wprowadzone jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego w bieżącym roku.

Więcej o: