Ostatni dzień na złożenie PIT. Wyjątkowo termin mija 1 czerwca

1 czerwca jest ostatnim terminem na rozliczenie się z fiskusem. Na szczęście osoby, które zbyt długo zwlekały ze złożeniem swojej deklaracji, mogą to zrobić drogą elektroniczną.

Termin rozliczenia się z urzędem skarbowym mija o północy z 1 na 2 czerwca. W tym roku został on wyjątkowo przesunięty o miesiąc, rzecz jasna za sprawą pandemii koronawirusa. Co więcej, ostatni dzień maja przypadł na niedzielę, dlatego ostatecznie podatnicy mają czas do końca poniedziałku.

Elektroniczne złożenie deklaracji PIT

Urzędu skarbowe będą dziś czynne w godzinach 12:00 - 18:00. Krajowa Administracja Skarbowa zachęca jednak do złożenia PIT-u drogą elektroniczną. Z jednej strony jest to wygodniejsza forma rozliczenia się z fiskusem, a z drugiej gwarantuje ona szybszy zwrot podatku. - Termin zwrotu dla rozliczeń przesłanych elektronicznie wynosi maksymalnie 45 dni od złożenia zeznania. Dla rozliczeń papierowych ten termin to 3 miesiące - wskazuje rzeczniczka KAS Anita Wielanek.

Procedurę rozliczania się z fiskusem mimo wszystko należy skontrolować i dokładnie sprawdzić przygotowaną deklarację. - Zachęcamy, aby sprawdzić, czy z automatycznie zaakceptowanej deklaracji nie wynika kwota podatku do zapłaty - dodaje Wielanek.

Niedopłata podatkowa

Wraz z przypomnieniem o ostatnim dniu na złożenie deklaracji podatkowej, Krajowa Administracja Skarbowa wspomniała o sposobie przelania należności z tytułu niedopłaty. Dokonać jej należy na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Taka forma uiszczenia należności weszła w życie 1 stycznia i dotyczy płatności zarówno PIT, jak i CIT i VAT. Możliwość wygenerowania numeru mikrorachunku również istnieje przez internet. Generator dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy
Więcej o: