Jacek Sasin zapowiada wstrzymanie ściągania abonamentu RTV. "Wiele osób poszło za radą Tuska"

Jacek Sasin, któremu podlega Ministerstwo Aktywów Państwowych, a wraz z nim m.in. Poczta Polska, zapowiedział wstrzymanie działań w zakresie ściągania abonamentu RTV. To echa publikacji "Gazety Wyborczej".

Jacek Sasin zapowiedział, że Poczta Polska wstrzyma się od działań w zakresie ściągania abonamentu RTV. Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych wskazał też, kto, jego zdaniem, jest winny obecnej sytuacji.

Jacek Sasin nakazuje "wstrzymanie działań" związanych z abonamentem RTV

- Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach - stwierdził Sasin.

- Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie - napisał na Twitterze.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. "Wiele osób poszło za radą Tuska"

Do internetowej dyskusji na Twitterze włączyła się też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wypowiedź KRRiT również nawiązuje do czasów Donalda Tuska.

Zobacz wideo yNawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

"W roku 2008, gdy Donald Tusk wzywał do niepłacenia abonamentu RTV, wiele osób poszło za tą radą, wskutek czego popadli w długi. Przyniosło to lawinowy wzrost postępowań wobec dłużników, od 2011 prowadzonych przez Pocztę Polską, od 2013-windykacyjnych prowadzonych przez Urzędy Skarbowe" - czytamy w komentarzu zamieszczonym na Twitterze.

KRRiT dodaje, że "jedyną prawną możliwością wyjścia z sytuacji jest umarzanie przez KRRiT ciążących na dłużnikach należności, wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji". - W ubiegłym roku KRRiT rozpatrzyła ponad 60 tysięcy takich spraw. To dwa razy więcej niż poprzednia Rada - czytamy w komunikacie. 

Na jakiej postawie prawnej Poczta Polska ma wstrzymać działania związane z abonamentem RTV?

Otwartym pozostaje pytanie, na jakiej podstawie prawnej Poczta Polska ma wstrzymać działania związane ze ściąganiem abonamentu. Czy usprawiedliwieniem będzie kolejne polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, czy Jacek Sasin, jedynie - jak stwierdza - "poprosi" Pocztę o łaskawość wobec dłużników.

Czytaj też: Abonament RTV. Kto nie musi płacić? Kto jest zwolniony? Lista zasad zwalniających z opłat

Poczta Polska działa na podstawie konkretnych przepisów. Ustawa z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz.U. Nr 85, poz.728) reguluję kwestie przyjmowania, ewidencjonowania oraz egzekwowania opłat z tytułu abonamentu RTV.

Fiskus zajmuje konta emerytek. Przez rzekomy dług za niepłacony abonament RTV

Pod koniec maja "Gazeta Wyborcza" opisywała historię emerytek, którym urząd skarbowy zajął konto i oszczędności na poczet rzekomego długu związanego z abonamentem RTV. Okazuje się, że fiskus sięga po pieniądze nawet tych osób, które oficjalnie mają wyrejestrowany odbiornik.

Lech Kaczyński zawetował zniesienie abonamentu RTV

Warto przypomnieć, że w 2008 roku rząd Donalda Tuska przyjął ustawę znoszącą abonament RTV. Zamiast niej do każdego rachunku za energię elektryczną miała być doliczana kwota 5 zł.

Przepisy zawetował jednak ówczesny prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci i objęciu urzędu przez Bronisława Komorowskiego rząd PO-PSL do odrzuconej ustawy już nie zdążył wrócić.

Więcej o: