Wakacje zagraniczne 2020. Dokąd mogą wyjechać Polacy? [MAPA]

Lista krajów, które zezwoliły mieszkańcom Polski na przekraczanie granic, jest całkiem długa. Wiele państw UE granice dla mieszkańców naszego kraju już otworzyła, kilka podało datę ponownego przyjmowania turystów. Są jednak miejsca, do których - jak na razie - wyjechać nie można.

Wakacje 2020 mogą być zdecydowanie inne od wszystkich poprzednich, bo epidemia koronawirusa skutecznie ogranicza możliwość poruszania się po Europie. I nawet jeśli granice przekraczać można, to, planując wypoczynek, warto pamiętać o ograniczeniach takich, jak chociażby dystans społeczny.

Długa lista krajów, gdzie Polacy mogą już wyjeżdżać

Wśród krajów, które otworzyły już swoje granice dla Polaków, znajdują się również szczególnie popularne kierunki turystyczne. Lista państw, które nie narzucają turystom konieczności odbycia długotrwałej kwartalny, jest długa.

embed

Chorwacja. Otworzyła swoje granice dla Polaków 28 maja. Turyści nie muszą nie są badani na obecność koronawirusa. Są jednak zobowiązani do przekazania swoich danych osobowych władzom.

Grecja. Polacy będą mogli przekraczać grecką granicę od 15 czerwca bez konieczności odbywania kwartalny. Turyści muszą jednak przygotować się na wyrywkowe testy. I tu ważne zastrzeżenie - lotnisko w Pyrzowicach znalazło się na liście regionów zagrożonych koronawirusem. Pasażerowie, którzy przybędą do Grecji z tego portu, odbędą kwarantannę.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Hiszpania. Umożliwi swobodny ruch turystów od 1 lipca. Dziś przekroczenie granicy wiąże się jeszcze z obowiązkiem odbycia dwutygodniowej kwarantanny.

Portugalia. Podobnie jak sąsiednia Hiszpania otworzy granice dla Polaków od 1 lipca. I w tym wypadku nie trzeba się obawiać przymusowego odosobnienia.

Bułgaria. Kraj zniósł restrykcje wobec zagranicznych, w tym polskich, turystów, z początkiem czerwca. Władze nie będą kierować przyjeżdżających na przymusowe odosobnienie.

Włochy. Pomimo bardzo dramatycznego przebiegu epidemii w niektórych regionach Włoch kraj otwiera się na turystów. Mieszkańcy Unii mogą przekraczać granicę bez obawy o obowiązkowe odseparowanie.

Francja. Łagodzi ograniczenia od połowy czerwca, znosząc tym samym obowiązek kwarantanny.

Niemcy. Znoszą kontrole graniczne dla mieszkańców Unii Europejskiej od połowy czerwca. Zasady podróży będą takie jak przed wybuchem pandemii.

Lista krajów, które umożliwiają swobodny wjazd polskich obywateli, jest znacznie dłuższa. Prezentujemy je w porządku alfabetycznym.

Albania. Znosi obowiązek kwarantanny - również dla Polaków - od 15 czerwca.

Austria. Restrykcje dotyczące ochrony granic zniesione zostaną 16 czerwca. Polacy znaleźli się w gronie 31 krajów, których obywatele nie muszą przechodzić kwarantanny.

Cypr. Otwiera granice dla Polaków, jednak nie na oścież. Mieszkańcy naszego kraju, którzy przybędą na Cypr, będą bowiem musieli przedstawić zaświadczenie potwierdzające brak infekcji koronawirusem.

Czarnogóra. Umożliwia wjazd turystom z Polski od 5 czerwca. Złagodzenie dotyczy jednak wyłącznie grup zorganizowanych - niezbędne jest więc pośrednictwo biura turystycznego.

Czechy. Nasi południowi sąsiedzi otwierają granice z Polską 15 czerwca. Złagodzenie dotyczy niemal wszystkich obywateli UE, w tym Polaków.

Słowacja. W odróżnieniu od Czech nie zdecydowała się na szerokie otwarcie granic. Do kraju bez ograniczeń będą mogli wjeżdżać Czesi, Chorwaci czy Austriacy.

Wśród europejskich krajów, które otworzyły lub wkrótce otworzą swoje granice dla Polaków, znalazły się też: Irlandia, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Serbia. Wjazdu zakazują wciąż m.in. Rosja, Norwegia, Dania, Węgry, Rumunia, Mołdawia.

Czytaj też: Kiedy bon turystyczny 500 plus? Jadwiga Emilewicz zdradziła termin realizacji świadczenia

Więcej o: