Otwarcie granic. Od poniedziałku będzie można podróżować do większości krajów UE. Bez kwarantanny

15 czerwca część krajów Unii Europejskiej planuje otwarcie granic. To oznacza, że Polacy będą mogli swobodnie podróżować do większości państw członkowskich bez kontroli granicznej i konieczności odbywania kwarantanny.

Zamknięcie granic było podyktowane chęcią ograniczenia tempa rozprzestrzeniania się choroby w związku z epidemią koronawirusa. Taką decyzję podjęła także Polska - granicę przekraczano jedynie w przypadku ważnej potrzeby lub w celach zawodowych.

W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował o zniesieniu ograniczeń. W sobotę 13 czerwca otwarto nasze granice dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Nie ma już także obowiązku odbywania dwutygodniowej kwarantanny po przyjeździe do kraju. Kontrole graniczne mają się odbywać jedynie wyrywkowo. Granice zewnętrzne UE pozostają zamknięte.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej w najbliższych dniach otworzą się też inne kraje członkowskie. Od poniedziałku swobodnie będziemy mogli wjechać m.in. do Chorwacji, Francji, Niemiec, Belgii czy Grecji. We wtorek granice w pełni otworzy Austria

Zobacz wideo Koronawirus na Śląsku. Jak poważna jest sytuacja?

Otwarcie granic. Czesi mają problem z mieszkańcami Śląska

Czesi ograniczenia znoszą od jutra, a więc - co do zasady - Polacy będą mogli bez problemu przekraczać granicę. Nie dotyczy to jednak mieszkańców Śląska, uznanego przez Czechów za region o wysokim ryzyku epidemicznym. Mieszkańcy województwa śląskiego będą nadal objęci ograniczeniami - granicę będą mogli przekraczać tylko w ważnym interesie, np. w drodze do pracy. Konieczne ma być też przedstawienie testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa. Obostrzenia nie dotyczą osób, które przejeżdżają tranzytem przez Śląsk. Ambasada Czech w Warszawie zapowiada jednak, że prowadzone będą wyrywkowe kontrole, podczas których polscy obywatele będą musieli potwierdzić swoje miejsce zamieszkania.

Również niektóre kraje UE wprowadziły podobne restrykcje w przypadku podróży z regionów z wysoką zachorowalnością na COVID-19.

Włochy, które były pierwszym krajem unijnym na dużą skalę dotkniętym chorobą, granicę wewnętrzną otworzyły 3 czerwca. Hiszpania zrobi to 21 czerwca - z wyjątkiem granicy z Portugalią, która ma zostać otwarta 1 lipca.

Czytaj więcej: Kto może wjechać do Polski? Czy musi przechodzić okres kwarantanny? MSWiA wyjaśnia

Więcej o: