Kto może wjechać do Polski? Czy musi przechodzić okres kwarantanny? MSWiA wyjaśnia

W dzienniku ustaw ukazała się nowelizacja w sprawie czasowego ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. MSWiA informuje, kto i na jakich zasadach może przejeżdżać przez terytorium Polski.

W ruchu osobowym granicę państwową mogli dotychczas przekraczać jedynie: Polacy, ich małżonkowie i dzieci, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, osoby posiadające prawo stałego pobytu, a także wykonujący pracę na terytorium Polski i kierowcy dokonujący przewodu osób i towarów, kiedy wykonują czynności zawodowe. Przepisy te jednak zmieniły się 22 maja 2020 roku

Kto może wjechać do Polski?

Do wjazdu na terytorium Polski uprawnieni są obywatele UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz kierowcy podróżujący tranzytem w celu odbioru odpoczynku (obowiązkowej przerwy dla kierowców) lub po odebraniu odpoczynku, zagraniczni uczniowie i studenci oraz obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego przejeżdżający przez nasz kraj, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie czasowego ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych ukazała się już w Dzienniku Ustaw.

"Zmiana rozporządzenia rozszerza katalog osób uprawnionych do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o:

 • kierowców wykonujących transport międzynarodowy, podróżujących tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy (w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu odpoczynku);
 • uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej;
 • obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu (trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP) oraz ich małżonków i dzieci"

- podało MSWiA.

Czy osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy muszą przechodzić kwarantanne?

Osoby wymienione w rozporządzeniu są zwolnione z odbywania obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.

"Potrzeba uwzględnienia uczniów i studentów wśród kategorii osób uprawnionych do przekraczania granicy państwowej wynika z przyjętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (w okresie od 8 czerwca do 28 sierpnia br.)" - zaznaczyło MSWiA.

Polska zdecydowała o przedłużeniu tymczasowej kontroli granicznej, wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa o kolejne 30 dni - do 12 czerwca br.

Tymczasowa kontrola graniczna na granicy Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją ma obowiązywać do 12 czerwca br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Więcej o:
Komentarze (41)
Kto może wjechać do Polski? Czy musi przechodzić okres kwarantanny? MSWiA wyjaśnia
Zaloguj się
 • blahblah69

  Oceniono 38 razy 24

  Najbardziej przeraza obowiazek 14 dniowej kwarantanny dla rodziny ktora podczas spaceru w Pieninach nieswiadomie weszla na Słowacje ... W tym kraju zdrowy rozsądek dawno umarł.

 • andy.kalicz

  Oceniono 19 razy 9

  Bez obywateli Ukrainy to padniemy. Przecież "jaśnie państwo" od 500+ nie pójdzie pracować za miskę ryżu. Oni w ogóle nie chcą pracować. Bo przecież dla nich jak u Kiepskiego - NIE MA PRACY NA ICH WYKSZTAŁCENIE. Koszmar w kaczymstanie.

 • kasle

  Oceniono 14 razy 8

  Kiedy koniec korkow na granicy zachodniej przy wjezdzie do PL?
  PL powinna sie otworzyc na zachod i poludnie, bo tam wirus o wiele bardziej pod kontrola niz w PL. Naszym problemem powinno byc, czy te panstwa nas wpuszcza.

 • race444

  Oceniono 18 razy 8

  Napiszcie kiedy skonczy sie ta 14-dniowa kwarantanna. Wielu emigrantow chcialoby przyjechac do Polski ale i wielu turystow ale odstrasza ich ta bezsensowna kwarantanna. Co jak co ale dla jezeli ktos przyjezdza z Niemiec, Czech czy Slowacji to kwarantanny nie powinien przechodzic

 • van_norden

  Oceniono 6 razy 6

  Czyli obywatele UE mogą wjechać do Polski bez kwarantanny a Polak wracający do kraju musi odbyć kwarantannę?

 • zd46

  Oceniono 24 razy 6

  Co z Polakami, których PiS i ta władza POZOSTAWIŁA NA PASTWĘ LOSU, bez żadnego wsparcia, poza granicami kraju, zamykając LEKKOMYŚLNIE granice w marcu? Czy my musimy być na przymusowej banicji, bo tak się podoba Kaczyńskiemu z Morawieckim? Kto zwróci nam koszty, jakie musieliśmy ponieść za to, że władza ZAKAZAŁA nam powrotu do Polski? Kto za to poniesie odpowiedzialność? Nawet polscy ubezpieczyciele odmówili dalszych ubezpieczeń

 • atmt

  Oceniono 3 razy 3

  Fajny artykuł tylko nadal nie wiem czy wracając z pracy np. z Niemiec kwarantanna jest obowiązkowa czy nie. Te wasze artykuły są pisane na kolanie. A potem "delaracja"...

 • m4t

  Oceniono 3 razy 3

  A czy można wylecieć z Polski? Np Czy można będzie polecieć z Krakowa do Londynu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX