13 czerwca Polska otwiera granice dla obywateli państw unijnych. Trzy dni później wracają loty wewnątrz UE

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 13 czerwca granice Polski zostaną otwarte dla obywateli państw Unii Europejskiej. 16 czerwca wznowione zostaną natomiast loty wewnątrz UE.

Polska zamknęła granice dla cudzoziemców 15 marca tego roku ze względu na pandemię koronawirusa. Wtedy zawieszono też międzynarodowe połączenia pasażerskie, zarówno lotnicze, jak i krajowe.

Premier: 13 czerwca otwieramy granice dla państw UE

W środę 10 czerwca zmiany w tym zakresie ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że 13 czerwca Polska otworzy granice dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Zaznaczył, że ma to związek z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem w UE. Szef rządu dodał, że 16 czerwca zostaną uruchomione loty pasażerskie wewnątrz wspólnoty.

Czytaj więcej: Słowacja otwiera granice dla kolejnych 16 państw. Wśród nich nie ma Polski

Zobacz wideo Kontrole na granicach. Ruch graniczny w Europie został ograniczony

- Ograniczamy decyzję dotyczące granic na razie do państw UE. Potrzebne są jak najszybciej kontakty z krajami Unii Europejskiej - żeby powróciły do poprzedniego stanu - mówił premier.

Polacy będą mogli podróżować do tych krajów, które się dla nich otworzą

Jeszcze przed oficjalnym stanowiskiem władz sporo o tej decyzji pisała dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Kontrole zostaną zniesione na wewnętrznych granicach UE dla mieszkańców strefy Schengen. Obejmuje to więc granice z czterema państwami: Słowacją, Czechami, Niemcami oraz Litwą.

Jednocześnie - wskazuje Szymańska-Borginon - od 13 czerwca nie będzie potrzebna już obowiązkowa, dwutygodniowa kwarantanna dla osób, które wjadą do Polski.

Polska znosi granice w sposób niedyskryminujący, czyli dla wszystkich obywateli krajów Schengen - czyli także na przykład dla Włochów. Oznacza to, że Polacy od soboty 13 czerwca będą mogli swobodnie podróżować do tych krajów strefy Schengen, które się dla Polaków otworzą

- wskazuje Szymańska-Borginon.

Więcej o: