"Warzywniak Plus". Połowa Polaków chce utworzenia państwowych sklepów spożywczych

"Warzywniak Plus" to jedno z określeń na pomysł utworzenia państwowych sklepów spożywczych. Choć Ministerstwo Aktywów Państwowych wydało komunikat, w którym dementuje pogłoski o takim planie, to prawie połowa Polaków go popiera.

Na początku czerwca wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń przedstawił wizję stworzenia państwowej sieci spożywczej. - Byłaby na pewno uzupełnieniem tego, nad czym pracujemy, czyli obecności państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych - powiedział w rozmowie z money.pl, dodając, że w grę bardziej wchodzi przejęcie istniejącej sieci, aniżeli tworzenia takowej od zera. 

Zobacz wideo Kto powinien ponieść odpowiedzialność za koszty majowych wyborów?

"Warzywniak Plus". Co na to Polacy?

Pomysł utworzenia państwowej sieci sklepów spotkał się z krytycznym odbiorem ze strony przedsiębiorców, ale Polacy generalnie patrzą nań przychylnym okiem. Panel Ariadna przeprowadził badanie na zlecenie money.pl, z którego wynika, że 44 proc. Polaków popiera ten pomysł, 25 proc. nie wyrobiło sobie zdania na ten temat, natomiast zaledwie 31 proc. badanych jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

Wpływ na opinię mają preferencje wyborcze, gdyż wśród wyborców PiS za wprowadzeniem państwowej sieci sklepów opowiada się aż 69 proc. ankietowanych przy 22 proc. w gronie głosujących na Koalicję Obywatelską.

W badaniu zadano również pytanie: "W jakich sklepach wolisz robić zakupy?". 58 proc. ankietowanych stwierdza, że kraj pochodzenia nie ma dla nich żadnego znaczenia, natomiast 37 proc. Polaków uznaje, że woli polskie sklepy przy zaledwie 4 proc. preferujących zagraniczne sieci. 

Państwowe sklepy spożywcze. Ministerstwo Aktywów Państwowych wycofuje się z pomysłu 

Pomysł ten został ostatecznie zdementowany przez MAP, który wydał komunikat w tej sprawie. Czytamy w nim, że "wbrew spekulacjom medialnym Ministerstwo Aktywów Państwowych nie planuje tworzyć sieci państwowych sklepów spożywczych czy warzywniaków. Chce natomiast konsolidować rynek rolno-spożywczy". Artur Soboń wyjaśnił, że chciałby, aby powstał silny holding rolno-spożywczy. Na razie analizowanych jest 48 spółek, z których część zostanie skonsolidowanych pod koniec czerwca.

Więcej o: