Rząd jednak chce własnych sklepów? "Rzeczpospolita": Może próbować przejąć Tesco lub Żabkę

Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym zarządza Jacek Sasin, chce stworzyć Narodowy Holding Spożywczy, który konsolidowałby w Polsce rynek żywności. "Rzeczpospolita" twierdzi, że jednym z elementów nowego planu może być próba przejęcia gigantów handlu. W grę - według niepotwierdzonych informacji - wchodzą Tesco i Żabka.

Rząd chce zaangażować państwo w sektor dystrybucji żywności - wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". Dziennik twierdzi, że sednem operacji byłoby przejęcie istniejących na rynku firm.

Orlen lub PFR kupią znanych detalistów? Pytania bez odpowiedzi

Państwo miałoby stworzyć Narodowy Holding Spożywczy. W jego skład weszłoby kilkadziesiąt podmiotów - państwowych spółek. Po konsolidacji powstałby nowy gracz na rynku. Jego celem byłoby zapewnienie lepszych cen zarówno rolnikom jak i konsumentom. Chodzi m.in. o warzywa, owoce, cukier i tytoń - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Sytuacji na rynku nie uda się jednak zmienić bez działania na ogólnopolską skalę. Dlatego, jak ustaliła "Rzeczpospolita", możliwe jest przejęcie którejś z działających sieci. Orlen lub Polski Fundusz Rozwoju miałyby wziąć na celownik wielkie sieci. W grę wchodzi Tesco lub Żabka.

Żaden z podmiotów spekulacji medialnych nie komentuje. Analitycy wskazują jednak, że w przypadku brytyjskiej sieci kłopotliwe mogłoby być zapełnienie jej powierzchni asortymentem inny niż spożywczy. Żabka, własność amerykańskiego funduszu CVC, nie sprzedaje z kolei aż tak dużo owoców i warzyw, a to regulacja cen tych produktów byłaby celem tworzenia NHS.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Pan rządu nie jest oderwany od europejskiej rzeczywistości. We Włoszech największą siecią supermarketów zarządza COOP, system spółdzielni konsumenckich, których korzenie sięgają roku 1854.

Rząd chce własnej sieci sklepów?

Dyskusja o uruchomieniu państwowej sieci sklepów ożywiła się po tym jak w miniony czwartek Artur Soboń, wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych, zdradził plany resortu na najbliższą przyszłość. Stwierdził, że resort chciałoby stworzenia państwowej sieci sklepów. Wskazał nawet, że budowanie jej od nowa nie wchodziłoby w grę, dlatego rozważane jest przejęcie już istniejącego podmiotu.

We wtorek Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że "wbrew spekulacjom medialnym nie planuje tworzyć sieci państwowych sklepów spożywczych czy warzywniaków".  Resort potwierdził, że planuje konsolidować rynek rolno-spożywczy.

Więcej o: