Wybierasz się na wakacje? Nowa unijna strona wyjaśni, gdzie nadal obowiązują restrykcje

Gdzie można już wyjechać na wakacje? Które kraje wciąż utrzymują restrykcje dla przybyszy z zagranicy? Nowy serwis od KE pozwala sprawdzić wszystkie informacje na jednej mapie. Unijni urzędnicy zapewniają, że umożliwi bezpieczne planowanie tegorocznych wakacji.

Epidemia koronawirusa mocno skomplikowała plany Polaków. Znaczna część krajów UE zniosła restrykcje dotyczące przekraczania granic, nie wszędzie jednak można wjechać bez żadnych ograniczeń. Jak zatem zaplanować wakacje? Pomocna ma być nowa strona przygotowana przez Komisję Europejską.

Nowa unijna strona odpowie na pytanie o ograniczenia w podróżowaniu

Zasady obowiązujące w danym państwie zależą od wielu czynników:

 • Czy przybywamy drogą lotniczą, morską, czy też samochodem?
 • Z jakiego kraju przybywamy?
 • Czy przez terytorium danego państwa zamierzamy tylko przejechać?

Komisja Europejska postanowiła rozwiać wątpliwości turystów i stworzyła mapę, na której zebrała zasady dotyczące wszystkich unijnych państw. Jedno spojrzenie pozwoli ocenić, gdzie restrykcje zdjęto całkowicie, gdzie ograniczenia nadal występują, a także - w których państwach możemy spodziewać się np. kwarantanny czy wyrywkowych badań.

Z unijnej mapy wynika, że całkowicie ograniczenia dla Polaków zdjęli m.in. Niemcy, Włosi, Francuzi czy Szwedzi. O tym, jak zróżnicowana jest sytuacja w innych krajach, świadczą komunikaty widoczne po wybraniu danego państwa na mapie.

Hiszpania. Samoloty mogą przylatywać tylko do wybranych punktów wejścia z międzynarodowymi zdolnościami kontroli stanu zdrowia. Hiszpania otworzy granice od 21 czerwca bez kwarantanny dla wszystkich przybywających turystów i obywateli.

Portugalia. Ruch lotniczy do i z Portugalii został zawieszony, z wyjątkiem: lotów z krajów stowarzyszonych w ramach Schengen, a także z Unii Europejskiej (z wyłączeniem Hiszpanii), obywateli, którzy podróżują z pilnych powodów zawodowych i humanitarnych lub posiadają zezwolenie na pobyt albo są repatriowani przez mechanizmy pomocy konsularnej. 

Grecja. Od 1 lipca loty międzynarodowe będą dozwolone na wszystkie lotniska w Grecji, a turyści będą poddawani losowym testom po przylocie. Dodatkowe ograniczenia mogą zostać wprowadzone na późniejszym etapie.

Warto podkreślić, że unijna strona przedstawia obostrzenia obejmujące trzy różne kategorie: podróż, usługi oraz zdrowie i bezpieczeństwo. Na mapie sprawdzimy m.in.:

 • możliwość swobodnego przemieszczania się po terytorium danego kraju,
 • możliwość przybycia samolotem, samochodem, pociągiem, autobusem, statkiem,
 • możliwość przejazdu,
 • zasady obowiązujące przy wyjeździe,
 • konieczność posiadania zaświadczeniu o wyniku badania na koronawirusa.

Mapa pozwala też sprawdzić, czy na terenie danego kraju:

 • są otwarte sklepy, hotele, restauracje,
 • ograniczenia w obszarach turystycznych,
 • obowiązują restrykcje dotyczące maseczek i rękawiczek,
 • występują ogniska koronawirusa

Thierry Breton, unijny komisarz zajmujący się rynkiem wewnętrznym UE, stwierdził, że mapa ma być narzędziem, które wesprze mieszkańców Europy w planowaniu podróży, a przy tym pomoże zapewnić bezpieczeństwo.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - studio tatuażu Azazel Warszawa