500 plus na wakacje. Do Sejmu trafił projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym

Do Sejmu trafił projekt ustawy o bonie turystycznym. Zgodnie z projektem rodzice i opiekunowie będą mogli otrzymać po 500 zł na każde dziecko. Pieniądze będzie można wydać na usługi hotelowe i imprezy turystyczne. Koszt całego programu może wynieść do 4 miliardów złotych.

"Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Zgodnie z inicjatywą na każde dziecko będzie przysługiwał bon o wartości 500 zł przeznaczony na finansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych na terenie kraju" - czytamy na stronie prezydenta. 

Projekt ustawy o bonie turystycznym już w Sejmie

Zgodnie z projektem osobom, które wychowują dzieci niepełnosprawne, będzie przysługiwał dodatkowy bon w wysokości 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. Prawo do wykorzystania bonu wygaśnie 31 marca 2022 roku. Termin ten początkowo był wyznaczony na koniec 2021 r. "Projekt stanowi realizację zapowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej wsparcia polskich rodzin i polskiej branży turystycznej w związku z epidemią koronawirusa" - czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Bon turystyczny 1000 zł. Czy uratuje wakacje 2020? "Ważniejsze byłoby obniżenie podatków"

Jak napisano w ustawie, koszt bonu turystycznego wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 miliardów złotych. Źródłem finansowania będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że bon turystyczny "będzie miał pozytywny wpływ na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców". W projekcie ustawy znalazł się przepis, który nie pozwala dowolnie korzystać z nazwy "Polski Bon Turystyczny" (np. w reklamie). Złamanie tego zakazu grozi grzywną, a nawet karą więzienia do trzech lat.

Więcej o: