Jadwiga Emilewicz: Od lipca koniec z limitem osób w samolotach

Szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała w piątek o zniesieniu limitu miejsc w samolotach. Od 1 lipca będą one mogły przewozić komplet pasażerów.

Według obowiązujących obecnie regulacji na pokładzie samolotów wolnych musi być 50 proc. miejsc. To się zmieni. Zapowiadane zniesienie limitów dotyczy zarówno połączeń rejsowych, jak i turystycznych. Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że to bardzo dobra wiadomość dla branży turystycznej i lotniczej. Szefowa resortu określiła tę decyzję mianem "otwarcia nieba" dla Polaków.

O takie rozwiązanie apelowała do premiera branża lotnicza. Jej przedstawiciele podkreślali, że w sytuacji, kiedy w samolotach będzie można zapełniać tylko 50 proc. miejsc, "aby rachunek ekonomiczny się zgadzał, ceny biletów lotniczych powinny wzrosnąć dwukrotnie". 

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Koniec z limitem miejsc w samolotach. LOT chce uruchomić połączenia międzynarodowe

Od początku czerwca obserwujemy sukcesywne luzowanie obostrzeń w kwestii ruchu lotniczego. PLL LOT zdecydował się wznowić krajowe połączenia lotnicze od 1 czerwca. Od 16 czerwca możliwe jest wykonywanie połączeń międzynarodowych w ramach Unii Europejskiej.  Dzień później pierwsze rejsy uruchomili tacy przewoźnicy jak Wizzair, Air France, czy KLM. LOT zamierza wznowić połączenie europejskiego do 1 lipca. Na razie narodowy przewoźnik ogłosił wznowienie połączeń do 20 miast.

Rozporządzenie o zniesieniu limitu pasażerów w samolotach z i do Polski czeka już na podpis premiera. Obecne obostrzenia (maksymalnie 50 proc. pojemności samolotu) obowiązują na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Więcej o: