GIS ostrzega przed serem z groźnymi bakteriami. Lidl wycofuje produkt ze sklepów

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sklepów partii sera dostępnego m.in. w sklepach Lidl. Produkt zawiera bakterie Listeria monocytogenes.

Niebezpieczny dla zdrowia produkt to "Ser Koryciński swojski naturalny, ser dojrzewający z surowego, pełnego mleka krowiego". Bakterie zostały wykryte tylko w konkretnej partii, której data produkcji to jednocześnie numer partii. Wycofany został ser wyprodukowany 01.06.2020, a jego termin do spożycia to 01.07.2020. Jego producentem jest marka Zarzeccy Sp. z o.o.

Ser zawierający groźną bakterięSer zawierający groźną bakterię GIS

Lidl wycofuje ser z bakterią. Konsumenci powinni sprawdzić datę ważności 

Po otrzymaniu informacji od GIS Lidl zdecydował wycofać produkt ze sprzedaży. Inspekcja weterynaryjna przeprowadziła także kontrolę w zakładzie produkcyjnym. 

Osoby, które zakupiły go wcześniej, powinny sprawdzić, jaki jest jego termin ważności. Jeśli na opakowaniu znajduje się wyżej wymieniona data, sera nie należy spożywać. Produkt z tej partii można wyrzucić bądź zwrócić do sklepu. Kilka tygodni temu informowaliśmy o podobnym zdarzeniu dotyczącym nabiału w Biedronce.

Zobacz wideo Biedronka czy jednak Lidl? Porównujemy aplikacje dwóch największych dyskontów w PolsceB

Lidl wycofuje ser z bakterią. Dlaczego listerioza jest groźna? 

Listeria monocytogenes jest zagrożeniem przede wszystkim dla osób starszych oraz kobiet w ciąży. Spożycie produktu zawierającego bakterie może prowadzić do rozwoju listeriozy, choroby, która w przypadku ciężarnych może prowadzić nawet do obumarcia płodu. Jeśli chodzi o osoby starsze, to w ich przypadku choroba może wiązać się z powikłaniami w postaci zapalenia opon mózgowych. Niebędący w grupie ryzyka zwykle przechodzą ją bezobjawowo.

Bakteria listeria monocytogenes powszechnie występuje w środowisku naturalnym, w wodzie i glebie. Zwierzęta również przechodzą chorobę bezobjawowo, stąd łatwo przedostaje się ona do mleka czy mięsa. 

Więcej o: