Urlop rodzicielski nie zostanie wydłużony? Stracą matki, bo plany rządu pokrzyżowała epidemia

Urlop rodzicielski najpewniej nie zostanie wydłużony. Zmiany wymusza unijna dyrektywa, która zakłada przyznanie dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojców. Niestety, plany rządu, by całościowo wydłużyć urlop rodzicielski, pokrzyżował koronawirus.

Dyrektywa Unii Europejskiej wymusza na Polsce wdrożenie dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców. Zmiany w przepisach należy wprowadzić do sierpnia 2022 roku. Rząd planował w związku z tym wydłużyć urlop rodzicielski o dwa miesiące, tak by matki mogły wciąż korzystać z tych samych przywilejów. W układzie, jaki obecnie obowiązuje, przysługuje im łącznie 12 miesięcy urlopu (rodzicielski + macierzyński).

Dwumiesięczny urlop tacierzyński miał być dodatkowym okresem wolnym od pracy i nie wpływać na prawa matki do wypoczynku po urodzeniu dziecka. Tak się może jednak ostatecznie nie stać, ze względu na koronawirusa. 

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop rodzicielski nie zostanie wydłużony? Kobiety nie będą mogły korzystać z 12 miesięcy macierzyńskiego

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Kryzys spowodowany pandemią najpewniej doprowadzi do tego, że urlop rodzicielski nie zostanie wydłużony. 

Obecna sytuacja wymusza weryfikację tych zamierzeń. W normalnych warunkach wydawało się, że możliwe będzie wydłużenie płatnego urlopu o dwa miesiące, które byłyby zagwarantowane dla mężczyzn. [...] Skutki pandemii mają jednak istotny wpływ na budżet państwa i kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A wydłużenie urlopu oznaczałoby dodatkowe wydatki. Liczę na merytoryczne wsparcie Rady Rodziny, która działa w naszym ministerstwie, tak abyśmy mogli wprowadzić dobre rozwiązania związane z polityką demograficzną naszego kraju

- mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej na łamach "DGP".

Co to oznacza dla rodziców? Nie będą mogli oni swobodnie decydować, które z nich skorzysta z urlopu rodzicielskiego, a matki nie będą mogły spędzić na nim pełnego roku. Urlop dla matek będzie mógł trwać maksymalnie 10 miesięcy. Pozostałe dwa miesiące albo wykorzysta ojciec, albo przepadną. 

Więcej o: